LAJMI I FUNDIT:

Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani – Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t’i keni në veturë

Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani – Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t’i keni në veturë

Gjësende që në dukje janë të padëmshme, mund t’ju kushtojnë shumë në Gjermani.

Pyetja nëse sendet shtëpiake si thika apo luga mund të lihen në veturë duket e parëndësishme në shikim të parë. Megjithatë, realiteti duket ndryshe.


Në Gjermani ka rregulla dhe detyrime të qarta që ndikojnë në transportin e sendeve të përditshme. Në veçanti, mbajtja e sendeve të caktuara shtëpiake në automjet mund të rezultojë me pasoja ligjore, gjegjësisht gjoba deri në 10 mijë euro.

Së pari, shoferëve u kërkohet të sigurojnë siç duhet ngarkesën e tyre. Kjo vlen jo vetëm për gjësendet e rënda, por edhe për gjërat në dukje të padëmshme si blerjet e sendeve ushqimore ose dekorimet e automjeteve.

Në rast aksidenti trafiku, një objekt i pasiguruar mund të përbëjë rrezik serioz, si për pasagjerët në mjet, ashtu edhe për përdoruesit e tjerë të rrugës, shkruajnë mediat gjermane.

Për më tepër, lënia e një thike në një veturë është e ndaluar dhe përfshin rreziqe ligjore. Disa lloje thikash, si thika flutur, thika palosëse, thika me teh fikse më të gjatë se 12 centimetra dhe ato që konsiderohen armë, janë të ndaluara në automjet.

Nëse policia zbulon thika të tilla gjatë një kontrolli, mund të vendosen gjoba të rënda. Këto rregulla zbatohen jo vetëm për veturën, por edhe për transportin publik të këtyre artikujve. Përjashtimet ekzistojnë vetëm për arsye profesionale ose të veçanta që justifikojnë mbajtjen e thikës.

Përveç thikave, rrezik mund të përbëjnë edhe objekte të tjera në veturë. Në këto raste, nuk ka gjobë, por mund të ketë ende dëme të konsiderueshme. Për shembull, ekspertët paralajmërojnë që të mos lihen pajisje elektronike si laptopë, telefona apo tableta në automobil, pasi ato mund të dëmtohen ose të shkaktojnë zjarr. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Zgjidhje interesante: Pse disa shoferë i vendosin kunjat prej druri në pjesët e ajrosjes së veturës?!

Zgjidhje interesante: Pse disa shoferë i vendosin kunjat prej druri në pjesët e ajrosjes së veturës?!

Auto
Valdet Kaçandolli kryen përgatitjet e fundit për Kampionatin Evropian, Kurti e cilëson si një nga talentët e shquar të autosportit

Valdet Kaçandolli kryen përgatitjet e fundit për Kampionatin Evropian, Kurti e cilëson si një nga talentët e shquar të autosportit

Auto
Ra borë në prill dhe kam goma verore - çfarë duhet të bëj me to?

Ra borë në prill dhe kam goma verore - çfarë duhet të bëj me to?

Auto
Si ta drejtoni siç duhet një veturë automatike?

Si ta drejtoni siç duhet një veturë automatike?

Auto
Mercedes hoqi dorë nga ideja e një motori të vogël me dy cilindra në klasën S

Mercedes hoqi dorë nga ideja e një motori të vogël me dy cilindra në klasën S

Auto
Stellantis shpall fituesit e konkursit

Stellantis shpall fituesit e konkursit "Drive for Design"

Auto
Kalo në kategori