LAJMI I FUNDIT:

Gjithçka që duhet të dini rreth bredhit të festave të fundvitit (Foto)

Gjithçka që duhet të dini rreth bredhit të festave të fundvitit (Foto)

Bredhat e festave të fundvitit veçse kanë filluar të dalin në shitje, por është vetëm muaji nëntor dhe kjo e nxitë pyetjen se kur është në rregull ta vendosni bredhin?

Fytyrat publike si Sharon dhe kelly Osbourne, Jodie Marsh, Medan McKenna dhe Imogen Thomas veçse i kanë vendosur bredhat e tyre, por a nuk presin shumica e njerëzve deri në muajin dhjetor?

Kur duhet ta vendosni bredhin e festave të fundvitit?

Bredhat dallojnë shumë këto ditë – disa janë nga plastika, e disa tjerë janë origjinal, transmeton Telegrafi.

Sidoqoftë, romakët thuhet se kanë pritur deri pas pasdites së natës të Krishtlindjeve për ta vendosur bredhin, pavarësisht se ditëve të sotme shumica e vendosin me 1 dhjetor ose në të shtunën e dytë të muajit dhjetor.

2

Përse ne kemi bredha të festave të fundvitit?

Përdorimi i gjetheve të gjelbra nga një pemë edhe më e gjelbër për t’i dekoruar shtëpitë gjatë stinës së dimrit kishte filluar si traditë pagane, e dizajnuar si simbol i jetës mes errësirës dhe ftohtit të netëve dimërore.

Tradita daton edhe në kohërat romake – ku ata e kanë bërë të njëjtën gjë zakonisht rreth festave të fundvitit. Njerëzit në Evropën veriore kishin bërë diçka të ngjashme duke i vendosur degët në kuti gjatë tërë dimrit.

Christmas. Glowing fireplace, hearth, tree. Red stockings. Gifts and decorations.

Përse i dekorojmë bredhat?

Ishin vitet e 1500’ta kur këto pemë të gjelbra kishin filluar të ndërlidheshin me Krishtlindjet.

Tranzicioni nga të qenit dekorim i stinës së dimrit në një simbol të Krishtlindjeve besohet të ketë ardhur nga pemët të cilat janë dekoruar gjatë skeçeve biblike etj.

Skeçet ishin bërë më të potershme dhe shumica nga to ishin ndaluar në shekullin e 16’të, duke i shpirë njerëzit që në vend të kësaj t’i dekorojnë shtëpitë e tyre  me një bredh Krishtlindjeje.

Tradita kishte filluar të rritet nga kjo periudhë dhe eventualisht edhe kishat kishin filluar t’i dekorojnë bredhat e Krishtlindjeve.

Dritat e bredhit…

Kur kishat kishin filluar të vendosin bredha, ata zakonisht i kishin vendosur bredhat afër rafteve me qirinj. Këta qirinj së shpejti do të përdoreshin për dekorimin e bredhit, derisa më vonë kishin evoluar në vendosjen e dritave dhe stolive. /Telegrafi/


Në trend Stil

Më shumë
Pesë shenjat e horoskopit që janë të “destinuara” për t’u bërë të famshme

Pesë shenjat e horoskopit që janë të “destinuara” për t’u bërë të famshme

Astrologji
Gruaja zbulon një pjesë sekrete të makinës larëse ku grumbullohen të gjitha papastërtitë

Gruaja zbulon një pjesë sekrete të makinës larëse ku grumbullohen të gjitha papastërtitë

Stil
Tre gabimet e zakonshme në shtëpi që ju “rrisin” faturat e ngrohjes – si mund të kurseni?

Tre gabimet e zakonshme në shtëpi që ju “rrisin” faturat e ngrohjes – si mund të kurseni?

Stil
Këto janë shenjat më inteligjente të horoskopit, mësoni nëse jeni edhe ju në mesin e tyre

Këto janë shenjat më inteligjente të horoskopit, mësoni nëse jeni edhe ju në mesin e tyre

Astrologji
Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Stil
Fjalët e urta dhe thëniet për misionin e lartë të mësuesit. Mendime të mençura për mësimdhënien

Fjalët e urta dhe thëniet për misionin e lartë të mësuesit. Mendime të mençura për mësimdhënien

Këshilla Lifestyle
Kalo në kategori