Gjermania tregon forcën e saj, mposht Francën me dominim të plotë

Gjermania ka mposhtur Francën me rezultat të pastër 2-0, në duelin që u zhvillua në  ‘Groupama Stadium’ të Lyonit.

Mysafirët morën avantazhin që në startin e ndeshjes me anë të Florian Wirtz (1’) i cili u asistua nga Toni Kroos duke shënuar një gol të mrekullueshëm nga 25 metra për 1-0.

Pas golit të pësuar Franca u këndell paksa duke krijuar tri raste me anë të Kylian Mbappe dhe Ousmane Dembele, por Ter Stegen nuk lejoi që të mposhtej.

Me epërsi minimale të Gjermanisë përfundoi pjesa e parë e këtij ballafaqimi.

Të besuarit e Julian Nagelsmann e nisën fuqishëm pjesën e dytë ku arritën të gjejnë edhe golin e dytë, por krijuan edhe një mori rastesh të tjera.

Gjermania dyfishoi epërsinë kur pas një aksioni shumë të bukur, Jamal Musiala shërben mjaft mirë në zonë Kai Havertz, i cili pa probleme në portën e zbrazët shënon për 2-0.

‘Die Mannschaft’ pati mundësinë që ta thellojë rezultatin edhe më tutje pasi rrezikuan seriozisht portën e Francës me anë të Maximilian Mittelstadt (79’), Thomas Muller (81’) dhe Deniz Undav (82’).

Deri në fishkëllimën e fundit të gjyqtarit nuk pati më raste të mira shënimi për ndonjërën skuadër dhe Gjermania mori fitoren me rezultat të pastër 2-0./Telegrafi/

Pamje të reja nga përplasja e Salahut me Kloppin tregojnë saktësisht se çfarë ka ndodhur

Salah dhe Klopp përfshihen në një përplasje të furishme verbale – egjiptiani duhej të qetësohej nga Nunez

Top ylli i Bayernit po vuan nga një lëndim – pjesëmarrja e tij ndaj Real Madridit në dyshim serioz

Nëntë pritje dhe nota më e lartë, shkëlqimi i Arijanet Muric që i vetëm ndali Manchester Unitedin

Gol në sekondën e fundit, Leverkuseni vazhdon të jetë i pamposhtur në këtë edicion