LAJMI I FUNDIT:

Gjermania bindëse në start të Kampionatit Evropian 2024 – mposht me spektakël Skocinë

Gjermania bindëse në start të Kampionatit Evropian 2024 – mposht me spektakël Skocinë

Gjermania ka fituar me rezultat të thellë 5-1 ndaj Skocisë në kuadër të grupit Adhe njëkohësisht ndeshjes hapëse të Kampionatit Evropian 2024.

Gjermanët kaluan në epërsi në minutën e dhjetë përmes Florian Wirtz i cili realizoi për 1-0 pas një aksioni shumë të bukur.

Të besuarit e Julian Nagelsmann nuk u ndalën më kaq dhe vazhduan me sulme të njëpasnjëshme në drejtim të portës së Skocisë.


Ata shënuan edhe golin e dytë disa minuta më vonë, kësaj radhe përmes Jamal Musialas i cili në minutën e 19-të u shërbye mirë në zonë nga Kai Havertz për rezultatin 2-0.

Pas një tollovie brenda zonës, mbrojtësi Ryan Porteous shkaktoi ndërhyrje të rrezikshme ndaj Ilkay Gundogan dhe pas rishikimit në VAR, gjyqtari Turpin e akordoi penallti duke e përjashtuar lojtarin me karton të kuq.

Penalltinë e fituar nga Gundogan me gjakftohtësi e ekzekutoi në minutën e 45-të Kai Havertz i cili realizoi për rezultatin 3-0.

Spektakli vazhdoi edhe në pjesën e dytë me Gjermaninë që arriti të shënojë edhe dy gola të tjerë dhe Skocia që shënoi “golin e nderit”.

Fillmisht Niclas Fullkrug realizoi për 4-0 pas një super goditje e cila përfundoi në cepin e djathtë të portës.

Gjithçka që Skocia mundi të bënte në këtë takim ishte “goli i nderit” i cili në fakt ishte një autogol i shënuar me kokë nga Antonio Rudiger në minutën e 87-të.

Teksa po i afroheshim fundit të ndeshjes, në skenë doli Emre Can i cili me një goditje nga jashtë zonës e mposhti portierin kundërshtar Angus Gunn për rezultatin përfundimtar 5-1.

Ndeshjen e ardhshme Gjermania do ta luajë të mërkurën ndaj Hungarisë ndërsa po në të njëjtën ditë do të luajë edhe Skocia ndaj Zvicrës./Telegrafi/

Standings provided by Sofascore

Në trend Sport

Më shumë
Dhjetë transferime të mëdha ndodhën brenda një dite - klubet e pesë ligave kryesore bën blerje të bujshme

Dhjetë transferime të mëdha ndodhën brenda një dite - klubet e pesë ligave kryesore bën blerje të bujshme

Ndërkombëtare

"Mu zhduk gjithë pasioni që kisha për lojën, isha afër tërheqjes nga futbolli" - dështoi te Arsenali, flet për periudhën e vështirë që kaloi

Premier League
FIFA publikon renditjen e re – ‘fluturojnë’ Spanja, Zvicra dhe Turqia, bien Belgjika dhe Portugalia

FIFA publikon renditjen e re – ‘fluturojnë’ Spanja, Zvicra dhe Turqia, bien Belgjika dhe Portugalia

Ndërkombëtare
Shtatë klube shqiptare mbesin në garë, katër eliminohen - kundërshtarët dhe orari në Ligën e Konferencës

Shtatë klube shqiptare mbesin në garë, katër eliminohen - kundërshtarët dhe orari në Ligën e Konferencës

Ligat tjera
Agjenti i Olmos takohet me gjigantin evropian, zyrtarizimi brenda 48 orëve

Agjenti i Olmos takohet me gjigantin evropian, zyrtarizimi brenda 48 orëve

Bundesliga
Tifozët e Barcelonës po hedhin monedha në TikTok për të 'financuar' transferimin e Nico Williams

Tifozët e Barcelonës po hedhin monedha në TikTok për të 'financuar' transferimin e Nico Williams

La Liga
Kalo në kategori