LAJMI I FUNDIT:

Gazetari amerikan vritet nga forcat ruse në Ukrainë – plagoset kolegu i tij

Gazetari amerikan vritet nga forcat ruse në Ukrainë – plagoset kolegu i tij

Një korrespondent 51-vjeçar amerikan, Brent Renaud, është qëlluar për vdekje në Irpen sot.

Ndërkohë një tjetër gazetar ka mbetur i plagosur.

Çfarë dimë për përdorimin e dronëve Bayraktar nga Ukraina?
Lexo po ashtu Çfarë dimë për përdorimin e dronëve Bayraktar nga Ukraina?

Kështu raporton mediumi ukrainas KyivPost, përcjell Telegrafi.

Siç shkruan tutje mediumi në fjalë, tani ata po përpiqen ta nxjerrin viktimën nga zona e luftimit.

Ndërkohë raportohet se i plagosuri është duke u trajtuar në spitalin kryesor në Kiev.

“Telefononi Rusinë”: Për ata që flasin rusisht, kjo mund të jetë telefonata më e rëndësishme që mund të kenë bërë ndonjëherë
Lexo po ashtu “Telefononi Rusinë”: Për ata që flasin rusisht, kjo mund të jetë telefonata më e rëndësishme që mund të kenë bërë ndonjëherë

Një video e pa verifikuar thuhet se tregon kolegun e tij gazetar që po trajtohej në spital me plagë. Ai përshkroi se ishte qëlluar teksa ishte në një makinë, përcjell Telegrafi.

Lajmi është konfirmuar edhe nga mediumi britanik The Guardian, sipas të cilit “dy gazetarë u sulmuan pranë Irpin kur forcat ruse hapën zjarr”.

Gjithashtu, një lajm i tillë është konfirmuar edhe nga Shefi i policisë së rajonit Kyiv, Andrey Nebitov.

Sipas tij, forcat ruse vranë gazetarin amerikan të New York Times, Brent Renaud, në Irpin.

Kievi zyrtar zbulon planin djallëzor të Putinit - do të tentojë të nxisë një konflikt Ukrainë-Bjellorusi
Lexo po ashtu Kievi zyrtar zbulon planin djallëzor të Putinit - do të tentojë të nxisë një konflikt Ukrainë-Bjellorusi

Sidoqoftë, zëvendës-kryeredaktori i The New York Times tha në një postim në Twitter se Renaud nuk ishte në detyrë për gazetën ndërsa ishte në Ukrainë.

“The Times ‘është thellësisht e pikëlluar kur mësoi për vdekjen e një gazetari amerikan në Ukrainë, Brent Renaud’”, tha Cliff Levy. “Brent ishte një fotograf dhe regjisor i talentuar, por ai nuk ishte në detyrë për NYTimes në Ukrainë”. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Botë
Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Evropa
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Kush janë pesë të burgosur të tjerë të profilit të lartë që vdiqën në burgjet e Rusisë

Kush janë pesë të burgosur të tjerë të profilit të lartë që vdiqën në burgjet e Rusisë

Evropa
Familja polake jetoi për 80 vjet mbi një bombë - dëshmitares së kohës askush nuk i besonte derisa u zbulua e vërteta

Familja polake jetoi për 80 vjet mbi një bombë - dëshmitares së kohës askush nuk i besonte derisa u zbulua e vërteta

Evropa
Rusia nuk ka mundësi të prodhojë mjaftueshëm municione për luftë

Rusia nuk ka mundësi të prodhojë mjaftueshëm municione për luftë

Evropa
Kalo në kategori