Dy reporterë të BBC-së u desh të hiqnin dorë nga një tryezë në tarracën e Hotelit Tregenna Castle në Cronwall para se burri i parë i SHBA-së, Joe Biden dhe gruaja e tij, Jill Biden të zinin vendin.

Një video e publikuar në Twitter nga Morgan Gisholt Minard, një prodhues i lajmeve në BBC, i cili duhej të hiqte dorë nga vendi i saj, tregon se ajo mbledh gjërat e saj ndërsa shefi i sigurimit të presidentit amerikan po shikon.

Në të njëjtën kohë, kamerierët po mbajnë pije dhe ushqime të porositura nga Minard dhe kolegu i saj “i dëbuar” John Sopel, redaktori i lajmeve i BBC-së nga Amerika.

Biden, i cili po priste i mbështetur në një karrige, tha se “Në rregull, në rregull”, dhe Minrad u përgjigj se “Epo, unë jam nga BBC, kështu që jam i lumtur që ju takova”.

Ajo më vonë zbuloi se çfarë tha çifti presidencial i SHBA-së. “Shpresoj se nuk do të zbuloj sekretet shtetërore, por presidenti piu coca-cola dhe zonja e parë piu një gotë pije të kuqe. Asnjë birrë, as musht, as makarona në sy”, shkroi ajo më vonë në Twitter.

Si kujtesë, samiti i G7 filloi sot në Cornwall, Britani e Madhe. Samiti mbledh së bashku udhëheqësit e shtatë vendeve më të zhvilluara – Gjermania, Franca, Italia, Britania e Madhe, Kanada, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara – të cilët do të kenë një pritje me Mbretëreshën Britanike, Elizabeth II-të. /Telegrafi/