LAJMI I FUNDIT:

Gary Neville zbulon taktikën sekrete që Sir Alex Ferguson përdorte për të frikësuar gjyqtarët

Gary Neville zbulon taktikën sekrete që Sir Alex Ferguson përdorte për të frikësuar gjyqtarët

Ish-mbrojtësi anglez, Gary Neville ka zbuluar një taktikë sekrete që Sir Alex Ferguson përdorte për të frikësuar gjyqtarët në kohën kur ishte trajner i Manchester United.

I njohur për drejtimin e Unitedit midis viteve 1986 dhe 2013, Ferguson fitoi 38 trofe në Old Trafford, duke përfshirë 13 tituj të Ligës Premier, pesë Kupa FA dhe dy trofe të Ligës së Kampionëve.

Sjellja e Fergusonit e rriti më tej reputacionin dhe legjendën e tij në United, me skocezin që pranoi se u përpoq të ndikonte te gjyqtarët gjatë kohës së tij në klub.

Duke folur në podcastin Rest is Football, të sjellë nga Sky Bet, ish-kapiteni i United, Neville pohoi se Ferguson përpiqej të frikësonte gjyqtarët përpara fillimit të ndeshjes.

Inteligjenca Artificiale krijon 11-shen më të mirë të të gjitha kohërave në Ligën Premier, mungojnë disa superyje
Lexo po ashtu Inteligjenca Artificiale krijon 11-shen më të mirë të të gjitha kohërave në Ligën Premier, mungojnë disa superyje

“Sir Alex Ferguson tha se ne nuk mund të largoheshim nga dhoma e zhveshjes derisa ai të ishte në pjesën e përparme, duke qëndruar në derë, dhe ai do të priste që çdo lojtar të kalonte, dhe ai do të shikonte poshtë korridorit te dhoma e gjyqtarëve dhe dhoma e zhveshjes së mysafirëve”, ka thënë fillimisht Neville.

“Ti do të qëndroje te dera, dhe ai do të shikonte në korridor në dhomën e zhveshjes së gjyqtarëve dhe jashtë, dhe secili lojtar kalonte pranë tij, dhe ai do t’u shtrëngonte dorën, dhe kjo ndodhte çdo javë”.

“Nuk e kuptova si duhet këtë derisa u bëra kapiten pasi Roy Keane u largua. Kur isha kapiten, duke qëndruar në pjesën e përparme, Sir Alex më thoshte të prisja derisa të gjithë lojtarët të ishin në rresht dhe pastaj ne mund të shkonim”, përfundoi ish-kapiteni i Djajve të Kuq.

Përpara daljes në pension në vitin 2013, Ferguson pranoi se ai ushtronte presion mbi gjyqtarët që të përpiqej të ndihmonte skuadrën e tij, por këmbënguli se ai luante vetëm lojëra mendore me menaxherët kundërshtar. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Granit Xhaka merr çmimin si 'Lojtar i ndeshjes' nga UEFA - statistikat e tij në përballje me Hungarinë

Granit Xhaka merr çmimin si 'Lojtar i ndeshjes' nga UEFA - statistikat e tij në përballje me Hungarinë

Përfaqësueset
Himni i Kombëtares kënga “Mora Fjalë” performohet sot ekskluzivisht nga artistja Shkurte Fejza në Prishtina Football Fest, në Sheshin

Himni i Kombëtares kënga “Mora Fjalë” performohet sot ekskluzivisht nga artistja Shkurte Fejza në Prishtina Football Fest, në Sheshin "Xhorxh Bush"!

Sport
LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Itali - Shqipëri, historiku i përballjeve mes dy kombëtareve

Itali - Shqipëri, historiku i përballjeve mes dy kombëtareve

Përfaqësueset
Dortmundi vishet kuqezi, tifozët shqiptarë me këngë e valle presin ndeshjen e Kombëtares së Shqipërisë

Dortmundi vishet kuqezi, tifozët shqiptarë me këngë e valle presin ndeshjen e Kombëtares së Shqipërisë

Kombëtarja e Shqipërisë
Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Përfaqësueset
Kalo në kategori