LAJMI I FUNDIT:

Gabimi që nuk duhet bërë kur blini online: Mos u bazoni gjithmonë te komentet e blerësve

Gabimi që nuk duhet bërë kur blini online: Mos u bazoni gjithmonë te komentet e blerësve

Blerja online është bërë përditshmëri e jetës moderne. Njerëzit kur dëshirojnë të blejnë diçka online më tepër përcaktohen në bazë të komenteve të blerësve tjerë, që kanë marrë produktin e kërkuar para tyre, sesa në bazë të rejtingut.

Reklama

Kërkimet e reja tregojnë se një përcaktim i tillë për blerje online është i gabuar, pasi që sasia e komenteve mbi objektin nuk përputhet me kualitetin e tij. Quartz raporton se një studim i bërë për blerjet në Amazon tregon se produktet online me më së shumti vlerësime ishin më të popullarizuara pavarësisht faktit se ato kishin rejting të ulët.

Pas studimit të 15.6 milionë vlerësimeve të më shumë se 350 mijë produkteve në Amazon, Derek Powell dhe ekipi i tij krijuan një model të statistikave për mënyrën se si blejnë njerëzit, transmeton KosovaPress.

Lifehacker sugjeron se njerëzit lexojnë përmbajtjen e vlerësimeve online para se të marrin vendim për të blerë. Nëse një produkt ka një numër të lartë të vlerësimeve të blerësve, kjo nuk do të thotë se ai është kualitativ, andaj sugjerohet që të shikohet rejtingu ku blerësit vlerësojnë produktin pasi që ta kenë blerë.

Në trend Ekonomi

Më shumë
Hapja e Cinestar Megaplex në Prishtina Mall! Sot në ora 15 kinemaja më e madhe dhe më e bukur në Evropën Juglindore hap dyert

Hapja e Cinestar Megaplex në Prishtina Mall! Sot në ora 15 kinemaja më e madhe dhe më e bukur në Evropën Juglindore hap dyert

Cinestar
Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Two Friends
Ma lirë s’ka – me 3 euro nga Albi Mall në qendër të Prishtinës përmes Shoferi Im dhe City Taxi

Ma lirë s’ka – me 3 euro nga Albi Mall në qendër të Prishtinës përmes Shoferi Im dhe City Taxi

City Taxi
6 cent zbritje në të gjitha pikat e Petrol Company

6 cent zbritje në të gjitha pikat e Petrol Company

Petrol Company
Opozita me kritika të ashpra, ministri Murati thotë se ishte caktuar me Ligj në vitin 2018 – gjithçka rreth rritjes së tatimit në pronë

Opozita me kritika të ashpra, ministri Murati thotë se ishte caktuar me Ligj në vitin 2018 – gjithçka rreth rritjes së tatimit në pronë

Besnike Salihu
Shije e nivelit botëror në Prishtinë me 6 dhe 7 maj – Zgjidhje për çdo Chef

Shije e nivelit botëror në Prishtinë me 6 dhe 7 maj – Zgjidhje për çdo Chef

Frigo Deluxe
Kalo në kategori