EA ka shpallur yjet e kopertinës për simulimin e futbollit FIFA 23 dhe për herë të parë në historinë e serialit, një futbolliste femër do të shfaqet në kopertinën e Ultimate Edition, i cili do të jetë i disponueshëm në mbarë botën.

Futbollisti i parë në kopertinën e FIFA-s është Sam Kerr nga Chelsea dhe asaj i është bashkuar ylli i PSG-së, Kylian Mbappe. Përveç kësaj, ky është viti i tretë me radhë që Mbappe shfaqet në kopertinën e FIFA-s.

Kerr e meriton të jetë në kopertinë sepse është vazhdimisht në listën e ngushtë për Topin e Artë, ndërsa vitin e kaluar ishte e treta për nga numri i votave. Futbollisti ka ndihmuar Chelsean të fitojë Superligën e Femrave në të tre sezonet që kur iu bashkua klubit.

EA vendosi femrat në kopertinat e lojërave për herë të parë kur u publikua FIFA 16. Steph Catley, Alex Morgan dhe Christine Sinclair u shfaqën në kopertinat australiane, amerikane dhe kanadeze së bashku me Lionel Messin, i cili luajti edhe në edicione të tjera.

Eurogamer shkruan se Super Liga e Femrave, niveli më i lartë i futbollit profesionist për femra në Angli, do të debutojë këtë vit në serinë e FIFA-s. Deri më tani, lojtarët kanë qenë në gjendje të luajnë me lojtarët e futbollit në modalitetet Volta dhe Pro Clubs, si dhe kur zgjedhin ekipe ndërkombëtare përmes modalitetit të fillimit.

EA do të zbulojë më shumë detaje rreth FIFA 23 kur të publikohet traileri i parë të mërkurën. Kjo do të jetë ndeshja e fundit vjetore e futbollit e EA që mban emrin FIFA, pasi seria e ndryshon emrin në EA Sport FC vitin e ardhshëm pas një “divorci të trazuar” nga FIFA. /Telegrafi/