LAJMI I FUNDIT:

Foshnjat që ushqehen me gji për një vit ose më gjatë, kanë aftësi më të zhvilluara njohëse

Foshnjat që ushqehen me gji për një vit ose më gjatë, kanë aftësi më të zhvilluara njohëse
(Foto: News-Medical)

Foshnjat që ushqehen me gji për një vit ose më gjatë kanë aftësi më të zhvilluara njohëse (kognitive) në krahasim me ato që ushqehen me gji për një periudhë më të shkurtër kohore, ka zbuluar një studim i ri.

Reklama

Studiuesit nga Universiteti i Oksfordit analizuan të dhënat e 7.855 foshnjave të lindura midis viteve 2000 dhe 2002. Zhvillimi i tyre u ndoq për 14 vjet.

Fëmijët që ushqeheshin me gji për më gjatë, kishin rezultate më të mira në testet që u kryen kur ishin pesë, shtatë, 11 dhe 14 vjeç, raporton Independent.

(Foto: The Conversation)

Ndryshe, Britania e Madhe ka një nga normat më të ulëta të ushqyerjes me gji në botë. Shërbimi Kombëtar i Shëndetit (NHS) u rekomandon nënave t’i ushqejnë me gji foshnjat e tyre për gjashtë muajt e parë.

Pse disa bebe e preferojnë njërin gji më shumë se tjetrin
Lexo po ashtu Pse disa bebe e preferojnë njërin gji më shumë se tjetrin

Hulumtimet mbi ushqyerjen e foshnjave treguan se 81 për qind e nënave fillimisht u përpoqën t’i ushqenin me gji, por së shpejti më shumë se gjysma e foshnjave filluan të konsumonin një lloj formule qumështi të përshtatur. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Fëmijët që bëjnë këto 12 gjëra, kanë tru ‘shumë të ndjeshëm’ dhe ky konsiderohet një avantazh

Fëmijët që bëjnë këto 12 gjëra, kanë tru ‘shumë të ndjeshëm’ dhe ky konsiderohet një avantazh

Prindër dhe fëmijë
Burri do t’ju tradhtojë, edhe pse keni martesë të lumtur: Ja përse

Burri do t’ju tradhtojë, edhe pse keni martesë të lumtur: Ja përse

Këshilla dhe arsye
Muaji i parë i shtatzënisë: Nuk jeni as të vetëdijshme se trupi juaj po ju dërgon një sinjal se ngjizja ka ndodhur

Muaji i parë i shtatzënisë: Nuk jeni as të vetëdijshme se trupi juaj po ju dërgon një sinjal se ngjizja ka ndodhur

Shtatzëna
Xhinset e gjera të Jennifer Lopez duken si tuta tepër të lezetshme

Xhinset e gjera të Jennifer Lopez duken si tuta tepër të lezetshme

Moda
Përse grimi i kaltër u përshtatet pikërisht të gjithave?

Përse grimi i kaltër u përshtatet pikërisht të gjithave?

Grim
Sheh në ëndërr veten sikur je shtatzënë, zbulo tani kuptimin e saj

Sheh në ëndërr veten sikur je shtatzënë, zbulo tani kuptimin e saj

Dua bebe
Kalo në kategori