Ford ka përgatitur një edicion special të modelit GT për Motor Show në Chicago, i cili shërben si një kujtesë e rëndësishme e historisë së lavdishme.

Ford mundi Ferrarin në garën Le Mans 246 të vitit 1966 dhe është një nga historitë më të mëdha të veturave në histori, por podiumi i trefishtë nuk arriti brenda natës për këtë kompani. Programi GT40 pësoi disa ndryshime përpara se të shfaqej kombinimi fitues Mk II. Pjesë e gjithë kësaj ishte GT40 Mk I i njohur me ngjyrë të kuqe-artë nga Alan Mann Racing i quajtur AM GT-1, i cili shërbeu si frymëzim për një version të veçantë të Ford GT-së më të fundit.

Reklama

Zyrtarisht, është Ford GT Alan Mann Heritage Edition, i cili do të prezantohet publikisht në Motor Show në Chicago. Është lyer me ngjyrë të kuqe me grafikë ari dhe të bardhë, duke përfshirë vija ari në të gjithë trupin dhe 16 rrathë me ngjyra. Ky numër është përdorur edhe kur makina origjinale është përdorur për garën e vitit 1966. Një veçori që nuk ishte pjesë e GT40-së së vjetër është karboni, por është shumë i pranishëm në rastin e versionit të ri special, që nga rrotat, pragjet, difuzori i pasmë, pasqyrat dhe ndarësi i përparmë.

Reklama

Në interier ka edhe detaje të kuqe dhe floriri dhe mbi të gjitha është një fill dekorativ. Fushat e ndërrimit të marsheve shkojnë në mënyrë perfekte me trupin e kuq dhe detajet e arta në kroskot i japin jetë kombinimit të errët të lëkurës, Alcantaras dhe karbonit. Numri 16 është i dukshëm edhe në panelet e dyerve dhe ngjyra e artë zbukuron rripat e sigurimit.

Reklama

Prototipi AM GT-1 përdori një motor më të vogël V8 dhe ishte i vetmi GT40 me një trup alumini. Janë prodhuar vetëm dy, por Ford do të prodhojë më shumë se dy kopje të modelit special Alan Mann Heritage Edition. Numri i saktë nuk dihet, por duke pasur parasysh se ky është viti i fundit i Ford GT, ndoshta do të jetë një makinë shumë e rrallë.

Reklama

Ford GT Alan Mann Heritage Edition do të ndajë skenën me prototipin AM GT-1 të vitit 1966 në Motor Show në Çikago, i cili fillon më 12 shkurt. /Telegrafi/