Tre palestinezë, duke përfshirë një komandant të lartë të rezistencës së armatosur, janë vrarë nga forcat izraelite gjatë një bastisjeje në qytetin e pushtuar të Nablusit në Bregun Perëndimor, tha ministria palestineze e shëndetësisë.

Ushtria izraelite rrethoi një ndërtesë në Qytetin e Vjetër në orën 5 të mëngjesit me orën lokale (02:00 GMT) të martën, ku Ibrahim al-Nabulsi – komandanti i Brigadave të Dëshmorëve të al-Aqsa-s, ishte barrikaduar brenda. Një përleshje me armë zgjati për disa orë.

Al-Nabulsi, 30 vjeç, u vra së bashku me 32-vjeçarin Islam Sabbouh dhe Hussein Jamal Taha, tha ministria e shëndetësisë, duke shtuar se më shumë se 60 të tjerë u plagosën. Katër ishin në gjendje kritike.

Reklama

John Holman i Al Jazeera tha se al-Nabulsi kishte “refuzuar të dorëzohej dhe ishte mbrojtur nga palestinezë të tjerë të armatosur” përpara se të vritej.

Reklama

“Kjo nuk është hera e parë që forcat izraelite tentojnë të kapin al-Nabulsin”, tha Holman. “Ata u përpoqën disa herë, duke përfshirë në korrik, në një operacion masiv përsëri në të cilin vdiqën dy burra të tjerë”, deklaroi ai.

Al-Nabulsi, i njohur gjerësisht si “luani i Nablusit”, kishte qenë në arrati për shumë muaj dhe u mbijetoi disa atentateve nga Izraeli. Daljet e tij publike në funeralet e shokëve të tij, si në shkurt dhe korrik, kishin rritur më tej zemërimin e forcave izraelite. /Telegrafi/