LAJMI I FUNDIT:

Forcat italiane ndihmojnë të marrin kontrollin e anijes turke pasi ajo ishte rrëmbyer nga disa persona

Forcat italiane ndihmojnë të marrin kontrollin e anijes turke pasi ajo ishte rrëmbyer nga disa persona

Forcat speciale italiane kanë rifituar kontrollin e një anijeje turke që ishte sulmuar nga turistët e armatosur pranë qytetit jugor të Napolit.

Reklama

Forcat speciale që atëherë kanë rifituar kontrollin e anijes, e cila “lundronte nga Turqia për në Francë”, por një kërkim është duke u zhvilluar për disa nga turistët, tha ministri italian i Mbrojtjes, Guido Crosetto.

“Rrëmbyesit e anijes janë kapur. Gjithçka përfundoi mirë. Urimet e mia për djemtë e Batalionit San Marco, për policët dhe policinë financiare, të cilët kanë përfunduar një operacion të shkëlqyer bashkëpunimi”, shkroi ai në Twitter.

“Galata Seaways” raportohet se ishte një anije mallrash e krijuar për të transportuar automjete, që lundronte nën flamurin turk me një ekuipazh prej 22 personash.

Dy helikopterë të marinës, roje bregdetare dhe policia financiare u përfshinë në operacion.

Ndryshe, anijet turke të mallrave janë shpeshherë cak i “piratëve” pasi ato bartin gjëra me vlerë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Serbia liroi Radoiçiqin e akuzuar për sulm terrorist, dënoi aktivisten për të drejtat e njeriut – shpërthejnë akuzat ndaj Vuçiqit

Serbia liroi Radoiçiqin e akuzuar për sulm terrorist, dënoi aktivisten për të drejtat e njeriut – shpërthejnë akuzat ndaj Vuçiqit

Serbia
Një zjarr i madh shpërthen në Osijek të Kroacisë, tymi i zi arrin deri në Bosnjë e Hercegovinë

Një zjarr i madh shpërthen në Osijek të Kroacisë, tymi i zi arrin deri në Bosnjë e Hercegovinë

Kroacia
Hidhet në det për ta shpëtuar të birin që kishte ngecur mes portit italian dhe anijes, bllokohet edhe ai – shpëtohen dyshja në momentet e fundit

Hidhet në det për ta shpëtuar të birin që kishte ngecur mes portit italian dhe anijes, bllokohet edhe ai – shpëtohen dyshja në momentet e fundit

Evropa
Kritikoi ndihmën ushtarake amerikane për Ukrainë, por presidenti meksikan i kërkoi SHBA-ve para për Amerikën Latine

Kritikoi ndihmën ushtarake amerikane për Ukrainë, por presidenti meksikan i kërkoi SHBA-ve para për Amerikën Latine

Amerika Latine
Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Evropa
Ua prishte rehatinë pasagjerëve tjerë, piloti i aeroplanit që udhëtonte Liverpool-Ibiza detyrohet të ulet në Francë – turma i gëzohet largimit të turistit

Ua prishte rehatinë pasagjerëve tjerë, piloti i aeroplanit që udhëtonte Liverpool-Ibiza detyrohet të ulet në Francë – turma i gëzohet largimit të turistit

Evropa
Kalo në kategori