LAJMI I FUNDIT:

FMN do ta mbështes Ukrainën me 15.6 miliardë dollarë

FMN do ta mbështes Ukrainën me 15.6 miliardë dollarë

FMN arrin marrëveshje për programin e mbështetjes prej 15.6 miliardë dollarësh për shtetin ukrainas.

Reklama

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka arritur një marrëveshje me Ukrainën për një marrëveshje financimi katër-vjeçare me vlerë rreth 15.6 miliardë dollarësh.

Marrëveshja, e cila ende duhet të miratohet nga bordi i FMN-së, pason bisedime muajsh midis stafit të FMN-së dhe zyrtarëve ukrainas.

Shefi i FMN-në për Ukrainën, Gavin Grey tha se pushtimi rus i Ukrainës ka pasur një “ndikim shkatërrues” në ekonominë ukrainase, e cila u tkurr me 30 për qind vitin e kaluar.

“Një pjesë e madhe e stokut të kapitalit është shkatërruar dhe nivelet e varfërisë janë rritur”, tha Grey, raporton skynews.

Ukraina pritet të shohë një “rimëkëmbje ekonomike graduale” në muajt e ardhshëm, ndërsa rikuperohet nga dëmtimi i gjerë në infrastrukturën kritike.

Anëtarët e bordit të FMN-së do të shqyrtojnë marrëveshjen në javët e ardhshme. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Arbnor Rushiti fitues i BMW të serisë së 3-të - Go+ LOJË E TRENT

Arbnor Rushiti fitues i BMW të serisë së 3-të - Go+ LOJË E TRENT

GO+
Kompani ndërkombëtare do të marrin pjesë në panairin e parë për pasuri të paluajtshme - Prishtina Real Estate Expo 2023

Kompani ndërkombëtare do të marrin pjesë në panairin e parë për pasuri të paluajtshme - Prishtina Real Estate Expo 2023

Prishtina Real Estate EXPO
A e dini ku mund të këmbeni kriptovaluta në Kosovë?

A e dini ku mund të këmbeni kriptovaluta në Kosovë?

exCoins.me
Në Prishtina Mall, me 5 tetor hapen - Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Në Prishtina Mall, me 5 tetor hapen - Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Prishtina Mall
Tech Park Prishtina gati të hapet - moment historik për të ardhmen e teknologjisë në Kosovë

Tech Park Prishtina gati të hapet - moment historik për të ardhmen e teknologjisë në Kosovë

STIKK - Kosovo ICT Association
“Numri që keni thirrur për momentin nuk është në dispozicion” – Vala njofton se ka probleme teknike

“Numri që keni thirrur për momentin nuk është në dispozicion” – Vala njofton se ka probleme teknike

Ekonomi
Kalo në kategori