LAJMI I FUNDIT:

FMN: Recensioni ekonomik në Argjentinë në pikën më të ulët

FMN: Recensioni ekonomik në Argjentinë në pikën më të ulët

Ekonomia argjentinase do të rrëzohet në tre muajt e parë të vitit 2019 dhe do të fillojë të rimëkëmbet në tremujorin e dytë 2019, thotë Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN).

Reklama

Fondi muajin e kaluar rriti madhësinë e marrëveshjes së financimit të saj me Argjentinën në 56.3 miliardë dollarë pas duke negociuar masa më të rrepta fiskale që tashmë kanë ndikuar në popullaritetin e presidentit Mauricio Macri përpara ofertës së rizgjedhjes së tij në vitin 2019.

Marrëveshja e rindërtuar e FMN-së u bën thirrje qeverisë Macri të thellojë shkurtimet e shpenzimeve dhe të rrisë taksat për të sjellë deficitin fiskal primar, i parashikuar në 2.7 për qind të prodhimit të brendshëm bruto në 2018, në zero vitin e ardhshëm. Reduktimet e shpenzimeve qeveritare po bëhen gjithnjë e më të dhimbshme nga një recesion që filloi më parë këtë vit pasi një thatësira ​​shkatërroi kulturat kryesore të vendit.

“Fondi pret që ekonomia e tretë më e madhe në Amerikën Latine të bjerë me 2.8 për qind këtë vit dhe me 1.7 për qind në 2019. Rritja mesatare për vitin do të jetë negative, veçanërisht për shkak se fundi i këtij viti do të jetë negativ. Analistët parashikojnë inflacionin e vitit 2018 në rreth 47.5 për qind. Politika aktuale fiskale dhe monetare është një politikë stabilizimi. Stabilizimi makroekonomik ka një kosto. Ne besojmë se kjo kosto do të paguhet në afat të shkurtër dhe se recesioni nuk do të zgjasë shumë kohë. Duhet të zgjasë dy ose tre të katërtat dhe në tremujorin e dytë të vitit të ardhshëm duhet të shohim një rikuperim të aktivitetit ekonomik”, tha Cardarelli, drejtori i misionit të FMN-së për Argjentinën.

Rritja e monedhës vendase, peso, u nxit nga dyshimet në lidhje me aftësinë e bankës qendrore për të rrokullisur borxhin e saj afatshkurtër. Investitorët u drejtuan në favor të aseteve të dollarit amerikan të mbrojtur nga Rezerva Federale duke braktisur ato të Argjentinës. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Arbnor Rushiti fitues i BMW të serisë së 3-të - Go+ LOJË E TRENT

Arbnor Rushiti fitues i BMW të serisë së 3-të - Go+ LOJË E TRENT

GO+
Ministri gjerman i Bujqësisë vjen në Kosovë – homologu kosovar e pret në pikën kufitare në Han të Elezit

Ministri gjerman i Bujqësisë vjen në Kosovë – homologu kosovar e pret në pikën kufitare në Han të Elezit

Ekonomi
Në Prishtina Mall, me 5 tetor hapen - Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Në Prishtina Mall, me 5 tetor hapen - Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Prishtina Mall
Kompani ndërkombëtare do të marrin pjesë në panairin e parë për pasuri të paluajtshme - Prishtina Real Estate Expo 2023

Kompani ndërkombëtare do të marrin pjesë në panairin e parë për pasuri të paluajtshme - Prishtina Real Estate Expo 2023

Prishtina Real Estate EXPO
A e dini ku mund të këmbeni kriptovaluta në Kosovë?

A e dini ku mund të këmbeni kriptovaluta në Kosovë?

exCoins.me
Tech Park Prishtina gati të hapet - moment historik për të ardhmen e teknologjisë në Kosovë

Tech Park Prishtina gati të hapet - moment historik për të ardhmen e teknologjisë në Kosovë

STIKK - Kosovo ICT Association
Kalo në kategori