LAJMI I FUNDIT:

Festimi i një dekade pune nga “Aksioni për Nëna dhe Fëmijë!”

Festimi i një dekade pune nga “Aksioni për Nëna dhe Fëmijë!”

Me datë 6 Qershor, Aksioni për Nëna dhe Fëmijë (AMC) festoi 10 vjetorin në një mbrëmje të veçantë ku morën pjesë partnerë, anëtarë bordi, kolegë, ish-kolegë dhe mbështetës të AMC-së.  

Reklama

Kjo ngjarje u shënua si një moment historik i rëndësishëm në rrugëtimin e AMC-së dhe programi theksoi arritjet e jashtëzakonshme të organizatës ndër vite. 

Mbrëmja nisi me një shfaqje magjepsëse baleti nga një grup vajzash të vogla, duke sjellë një atmosferë emocionuese për publikun. Ngjarja u përcjell nga një kombinim i ushqimeve të shijshme, pijeve freskuese dhe muzikës live. 

Në fjalën e rastit, Vlorian Molliqaj, Drejtor Ekzekutiv, shprehu mirënjohjen e përzemërt për mbështetjen e jashtëzakonshme dhe përkushtimin e palëkundur ndaj AMC-së.

Gjatë dekadës së fundit, përmes angazhimit të përbashkët të mbështetësve, AMC ka arritur rezultate të jashtëzakonshme në Kosovë. Donacionet e barnave dhe pajisjeve mjekësore me vlerë mbi 3 milionë euro kanë shpëtuar jetën e shumë foshnjave. Për më tepër, më shumë se 14,000 gra dhe vajza kanë marrë Pap test falas, duke i fuqizuar ato të kenë prioritet shëndetin e tyre dhe të parandalojnë kancerin e qafës së  mitrës. 

Qendrat e Informimit për Shëndetin e Gruas, të krijuara nga AMC, kanë edukuar dhe mbështetur me  sukses mbi 11,000 prindër që kërkojnë informacion dhe mbështetje jetike shëndetësore gjatë rrugëtimit të  tyre gjatë shtatzënisë dhe prindërimit.  

Këto arritje u vlerësuan me krenari nga Molliqaj, duke theksuar se nuk do të ishin të mundura pa  mbështetjen e vazhdueshme, bujarinë e donatorëve dhe besimin e partnerëve.

Molliqaj në mënyrë të veçantë vlerësoi kontributin e rëndësishëm të anëtarëve aktualë dhe të mëparshëm të bordit, duke njohur vizionin e tyre strategjik në formësimin dhe zhvillimin e organizatës.

Në trend Lajme

Më shumë
Krstiq: Presioni ndaj serbëve në veri vjen drejtpërdrejt nga BIA dhe Vuçiq

Krstiq: Presioni ndaj serbëve në veri vjen drejtpërdrejt nga BIA dhe Vuçiq

Lajme
Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Lajme
13-vjeçari në Ferizaj dyshohet se bëri vetëvrasje, prokuroria deklarohet për rastin

13-vjeçari në Ferizaj dyshohet se bëri vetëvrasje, prokuroria deklarohet për rastin

Kronika e Zezë
Dyshohet se morën pjesë në vrasje, tortura e dëbim të popullatës civile – policia jep detaje për arrestimin e tre serbëve në Vushtrri

Dyshohet se morën pjesë në vrasje, tortura e dëbim të popullatës civile – policia jep detaje për arrestimin e tre serbëve në Vushtrri

Drejtësi
Cilat janë garancitë që Asociacioni nuk do të përfundojë si “Republika serbe”, Hovenier: Duhet të keni besim në SHBA-të, jemi zotuar se nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë

Cilat janë garancitë që Asociacioni nuk do të përfundojë si “Republika serbe”, Hovenier: Duhet të keni besim në SHBA-të, jemi zotuar se nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë

Lajme
Gashi, ministrave të LVV-së: Boll u çaraveshët, se po flasim për diçka të rëndësishme

Gashi, ministrave të LVV-së: Boll u çaraveshët, se po flasim për diçka të rëndësishme

Lajme
Kalo në kategori