LAJMI I FUNDIT:

Facebook do të shqyrtojë nëse fjala “shehid” duhet të censurohet në rrjetet sociale

Facebook do të shqyrtojë nëse fjala “shehid” duhet të censurohet në rrjetet sociale

Bordi mbikëqyrës i Meta Platforms, njoftoi sot se do të shqyrtojë moderimin e fjalës arabe “shehid”, që përkthehet në “martir”, pasi shkakton më shumë heqje të kontentit në platformat e saj se çdo fjalë apo frazë tjetër.

Reklama

“Meta i kërkoi bordit këshilla nëse duhet të vazhdojë të heqë postimet në Facebook dhe Instagram që përdorin fjalën “shehid” për t’iu referuar individëve të etiketuar si të rrezikshëm ose të kenë një qasje tjetër”, u tha ndër tjera nga bordi, transmeton Telegrafi.

“Kjo është një çështje komplekse e moderimit që ndikon në mënyrën se si miliona njerëz shprehen në internet, dhe nëse komunitetet myslimane dhe arabe i nënshtrohen zbatimit të tepruar të përmbajtjes së tyre për shkak të praktikave shtrënguese të Metës”, tha Thomas Hughes, drejtori i administratës së vëzhgimit.

Moderimi i fjalës mund të rezultojë në mbizbatim, veçanërisht në vendet arab-folëse dhe mund të ketë ndikim në mbulimin e lajmeve në ato rajone, vuri në dukje komiteti dhe ftoi komentet publike për të ndihmuar në informimin e diskutimeve. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Marketingu në Google Ads, eksperti: Përjashtimi i gjuhës shqipe penalizon bizneset

Marketingu në Google Ads, eksperti: Përjashtimi i gjuhës shqipe penalizon bizneset

Teknologji
Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Muhamet Hajrullahu
Mira Murati në Doku.Tech: Inteligjenca Artificiale do të transformojë botën tonë

Mira Murati në Doku.Tech: Inteligjenca Artificiale do të transformojë botën tonë

Teknologji
Portugalia i afrohet edhe më shumë ndalimit të furnizuesve kinezë të komponentëve të rrjetit 5G

Portugalia i afrohet edhe më shumë ndalimit të furnizuesve kinezë të komponentëve të rrjetit 5G

Teknologji
Lajm i mirë për fansat e PlayStation - Sony po sjell një pajisje të re për lojtarët

Lajm i mirë për fansat e PlayStation - Sony po sjell një pajisje të re për lojtarët

Lojëra
Pse Inteligjenca Artificiale është çelësi i zbulimit të mahnitshëm që bëri të mundur që një burrë i paralizuar të ecë përsëri

Pse Inteligjenca Artificiale është çelësi i zbulimit të mahnitshëm që bëri të mundur që një burrë i paralizuar të ecë përsëri

Teknologji
Kalo në kategori