Një fabrikë çimentoje në Siri në qendër të një hetimi për financimin e terrorizmit në Francë u përdor nga agjencitë e inteligjencës perëndimore për të mbledhur informacion mbi pengjet e mbajtura nga Shteti Islamik, kanë thënë burime të lidhura me operacionin, shkruan The Guardian.

Sipas mediumit në fjalë, përcjell Telegrafi, një oficer jordanez i inteligjencës, i cili ishte qendror në përpjekjen e spiunazhit, ka konfirmuar për The Guardian se fabrika Lafarge, e cila vazhdoi funksionimin pasi grupi terrorist pushtoi Sirinë lindore, në një nga episodet më të diskutueshme të luftës, ishte qendra rajonale e një dështimi përpjekje për të shpëtuar deri në 30 pengje.

Nga IS u mbajtën gazetari amerikan James Foley, fotografi britanik John Cantlie dhe piloti jordanez Moaz al-Kasasbeh, dy prej të cilëve më vonë u konfirmuan se ishin vrarë.

Gjykata më e lartë e Francës vendosi këtë javë se Lafarge ende mund të hetohet mbi akuzat për bashkëpunim në krimet kundër njerëzimit lidhur me marrëdhëniet e saj në Siri, duke thënë se një vendim i mëparshëm për të hequr akuzën ishte i gabuar.

Kompania është nën hetim zyrtar në Francë mbi përpjekjet për të vazhduar operacionet në kulmin e “tërbimit” të grupit terrorist në 2013-14.

Po sipas The Guardian, Lafarge është akuzuar se ka paguar deri në 13 milionë euro taksa dhe tarifa për ISIS-in për të mbajtur fabrikën, e vendosur në zemër të territorit të atëhershëm të ISIS-it, duke funksionuar.

Kompania nuk e ka kundërshtuar shifrën dhe ka pranuar pagesën e tarifave për ndërmjetësit, por tha se nuk e di destinacionin përfundimtar të parave.

Vendimi i shumëpritur konsiderohet një precedent gjyqësor dhe ka implikime të gjera për kompanitë që operojnë në zonat e luftës, por roli i oficerit të inteligjencës jordaneze mund të ngrejë pyetje në lidhje me ndikimin e shërbimeve të inteligjencës mbi vendimet e ndjeshme tregtare.

“Ky ishte një vendim më i madh se Lafarge”, ka thënë një burim i lartë i inteligjencës. “Rasti gjyqësor nuk tregon historinë e plotë”.

Sipas The Guardian, ish-shefi ekzekutiv Bruno Lafont, si dhe ish-drejtori i sigurisë Jean-Claude Veillard dhe një ish-drejtor i filialit sirian të kompanisë, Frédéric Jolibois, kanë mohuar akuzat për financimin e një organizate terroriste dhe rrezikimin e jetës së të tjerëve dhe mund të përballen deri në 10 vjet burg dhe gjoba nëse shpallet fajtor.

The Guardian thotë se ka mësuar se gjatë kulmit të kontrollit të IS-it në rajon, spiuni jordanez Ahmad al-Jaloudi udhëtonte rregullisht midis uzinës dhe Amanit për të informuar shefat e inteligjencës rajonale dhe globale mbi vendndodhjen e pretenduar të pengjeve, në një moment duke i gjurmuar ata një fabrikë nafte pranë qytetit Raqqa të Sirisë lindore.

Jaloudi, përshkrimi i punës së të cilit ishte menaxher i lartë i rrezikut për Lafarge, gjithashtu udhëtoi në Raqqa për t’u marrë me një udhëheqës të lartë të IS-it në përpjekje për të siguruar lirimin e pilotit jordanez, avioni luftarak F-16 i të cilit u rrëzua pranë Raqqa, përcjell Telegrafi.

Piloti më vonë u dogj i gjallë nga IS, vdekja e tij u filmua dhe u transmetua si propagandë, duke shënuar një nga momentet më tmerruese të kryengritjes pesëvjeçare.

I kontaktuar nga The Guardian këtë muaj, Jaloudi, një oficer veteran i Drejtorisë së Përgjithshme të Inteligjencës Jordaniane (GID) konfirmoi rolin e tij.

“Isha shumë krenar për punën që bëra për të siguruar lirimin e pengjeve, pilotin jordanez dhe për të mbrojtur punëtorët në uzinë. Unë dhashë informata në kohë reale dhe të saktë, të cilat mund të kishin çuar në shpëtimin e atyre që mbaheshin”.

Për më shumë se tre vjet, Jaloudi bëri udhëtime të përsëritura nga uzina Lafarge, midis Raqqa dhe Aleppo, përtej “zemrës” së të ashtuquajturit kalifat për në Turqi dhe më pas në Aman për të informuar zyrtarët çdo muaj ose më shpesh.

Roli i tij ishte i njohur nga spiunët në Turqi, Britani të Madhe, SHBA dhe Jordani, të cilët ndihmuan në lehtësimin e qasjes së tij në dhe nga një nga qoshet më të rrezikshme të botës, duke kaluar pranë pikave të kontrollit të IS dhe duke i mbijetuar kontrollit të pamëshirshëm të tij ekipet kundërzbuluese.

Burimet e inteligjencës kanë konfirmuar se Jaloubi nuk ka luajtur asnjë rol në operacionet tregtare të kompanisë, shkruan më tej The Guardian, përcjell Telegrafi.

Hyrja dhe dalja e tij nga Siria u lehtësua përmes kufirit turk, nga shërbimi kombëtar i inteligjencës turke, MIT, dhe kontakti i tij ishte shefi i atëhershëm i GID, gjeneral Faisal al-Shobaki.

Burimet kanë konfirmuar se Jaloudi ishte një nga agjentët më të rëndësishëm të drejtuar nga çdo shërbim inteligjence brenda territorit të IS, duke ofruar informacione të rregullta mbi lëvizjet e grupit, udhëheqjen – dhe në veçanti vendndodhjen e pengjeve që mbante.

Në fillim të vitit 2014, Jaloudi ndihmoi në konfirmimin se pengjet, përfshirë gazetarë dhe punonjës të ndihmës, po mbaheshin në stacionin e naftës al-Akirashi në periferi të Raqqa.

Informacioni u konfirmua nga shoferët e dërgimit dhe korrierët në fabrikë.

Një burim i dytë nga brenda IS kishte thënë gjithashtu për The Guardian se fabrika e naftës po përdorej si një qendër paraburgimi.

Një mision shpëtimi filloi në prill të atij viti, por pengjet ishin zhvendosur vetëm disa ditë më parë.

Lafarge, një lider global në materialin e ndërtimit, ka mbi 2,500 fabrika në të gjithë botën.

Investimi i saj në Siri në 2007 ishte me vlerë rreth 600 milionë euro në atë kohë dhe u konsiderua si një markë korporative me ndikim francez në Lindjen e Mesme.

Kompania ka pranuar më parë, pas hetimit të saj të brendshëm, se filiali i saj sirian pagoi grupe të armatosura për të ndihmuar në mbrojtjen e stafit në uzinë.

Por ajo ka hedhur poshtë disa akuza kundër saj si pjesë e hetimit ligjor francez, duke përfshirë se ajo ishte bashkëpunëtore në krimet kundër njerëzimit për shkak të marrëdhënieve të saj me grupet militante në zonë, të cilat përfshinin IS.

Fabrika, pranë Jalabiya, u mor përfundimisht nga IS në fund të vitit 2014. IS u “rrëzua” gjatë një fushate ajrore të koalicionit dhe uzina u pushtua më pas nga ekipet e forcave speciale amerikane dhe franceze ndërsa beteja për të mposhtur grupin u intensifikua. /Telegrafi/