LAJMI I FUNDIT:

Estonia fillon arrestimet lidhur me skandalin e Danske Bank

Estonia fillon arrestimet lidhur me skandalin e Danske Bank

Shteti i Estonisë ka bërë arrestimet e para lidhur me skandalin e pastrimit të parave që përfshinte bankën Danske, duke arrestuar 10 ish-punëtorë në degën estoneze të bankës.

Autoritetet në Danimarkë, Estoni, Britani të Madhe dhe Shtete të Bashkuara të Amerikës po hetojnë pagesat që arrijnë në 200 miliardë euro të bëra përmes degës estoneze të bankës periudhën 2007 dhe 2015.

“Të martën, gjashtë vetë u arrestuan nga policia kriminale dhe katër të tjerë të mërkurën në mëngjes. Ka arsye për të dyshuar se me vetëdije kanë transferuar paratë e klientëve që ishin nën dyshimin e pastrimit të parave”, thuhet në deklaratën e prokurorit estonez, përcjell Telegrafi.

Reklama

Në një raport të publikuar në muajin shtator, Danske Bank tha se kishte raportuar se 42 ish-punëtorë dhe agjentë janë përfshirë në një aktivitet të dyshimtë.

Reklama

Banka nuk ka konfirmuar se nëse 10 të burgosurit ishin në mesin e punëtorëve që janë arrestuar nga autoritetet estoneze. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Kosova ka thëngjill me bollëk, por importon nga jashtë

Kosova ka thëngjill me bollëk, por importon nga jashtë

Ekonomi
Gjermania miraton Projektligjin që lejon ardhjen e 50 mijë punëtorëve në vit nga Ballkani, këto janë lehtësimet për t'u pajisur me vizë

Gjermania miraton Projektligjin që lejon ardhjen e 50 mijë punëtorëve në vit nga Ballkani, këto janë lehtësimet për t'u pajisur me vizë

Botë
Punime për siguri në rrjet, KEDS tregon vendet ku do të ketë ndërprerje të rrymës të premten

Punime për siguri në rrjet, KEDS tregon vendet ku do të ketë ndërprerje të rrymës të premten

Ekonomi
WSJ: Ekonomia ruse drejt kolapsit, lufta dobësoi të ardhurat dhe frenoi investimet

WSJ: Ekonomia ruse drejt kolapsit, lufta dobësoi të ardhurat dhe frenoi investimet

Botë
Kurti kishte premtuar ulje të çmimit të energjisë elektrike, por ajo sot shtrenjtohet edhe për 15.4 për qind

Kurti kishte premtuar ulje të çmimit të energjisë elektrike, por ajo sot shtrenjtohet edhe për 15.4 për qind

Ekonomi
Aliu: Pas përfundimit të autostradës së Gjilanit do të vazhdohet në drejtim të Luginës së Preshevës në Korridorin 10

Aliu: Pas përfundimit të autostradës së Gjilanit do të vazhdohet në drejtim të Luginës së Preshevës në Korridorin 10

Ekonomi
Kalo në kategori