LAJMI I FUNDIT:

Është një mendim i gabuar që duhet të pini çaj të nxehtë në dimër dhe kur keni dhimbje të fytit

Është një mendim i gabuar që duhet të pini çaj të nxehtë në dimër dhe kur keni dhimbje të fytit

Të gjitha lëngjet, si dhe ushqimet, më së miri konsumohen sa janë të vakëta, sepse nxehtësia irriton mukozën dhe në këtë mënyrë thyen barrierën fiziologjike që na mbron nga mikroorganizmat

Çaji i nxehtë në ditët e ftohta të dimrit mund të ngrohë dhe të gjallërojë, megjithatë, vështirë se dikush e di se ai bën më shumë dëm sesa dobi.


Si çaji, ashtu edhe lëngjet e tjera, thonë ekspertët, duhet të pihen kur janë të vakët. Sepse nxehtësia irriton mukozën dhe kur ajo dëmtohet, mikroorganizmat arrijnë në trupin tonë më lehtë.

Është më mirë i vakët

Ndonëse një pije e nxehtë bimore ka një efekt të dobishëm në organizëm dhe duket se është e këndshme për fytin kur kemi të ftohur, mjekët janë të mendimit se nuk duhet ta konsumojmë këtë, si dhe lëngjet e tjera, ndërkohë që temperatura e tyre është dukshëm më e lartë se temperatura e trupit tonë.

– Të gjitha lëngjet, si dhe ushqimet, më së miri konsumohen sa janë të vakëta, sepse nxehtësia irriton mukozën dhe në këtë mënyrë thyen barrierën fiziologjike që na mbron nga mikroorganizmat, transmeton Telegrafi.

Membrana e mukozës na mbron nga infeksionet

Kur indi i mukozës është i padëmtuar, bakteret, viruset, madje edhe kërpudhat e kanë më të vështirë ta thyejnë këtë “barrierë”, thonë mjekët.

– Nëse membrana mukoze inflamohet, pra nëse inflamohet, çdo mikroorganizëm kalon më lehtë në hapësirën ndërqelizore. Më pas lidhet me receptorët e qelizave tona, depërton në qelizë, e riprodhon dhe e shkatërron atë. Kështu e infekton indin.

Marrja e lëngjeve është shumë e rëndësishme gjatë një ftohjeje dhe ndihmon në parandalimin e dehidrimit, veçanërisht kur temperatura e trupit është e ngritur. Mjekët këshillojnë që gjithçka që hamë duhet të jetë me nxehtësi mesatare.

Çaji i nxehtë është shërues – një ide e gabuar!

Është një keqkuptim i veçantë, se duhet të pini çaj derisa është i nxehtë nëse keni dhimbje të fytit.

– Nxehtësia mund të shtojë edhe dhimbjen në fyt. Ashtu si kur vendosni diçka të nxehtë në lëkurë, efekti është i njëjtë. Epiteli i mukozës, indi sipërfaqësor i saj është i dëmtuar dhe mikroorganizmat depërtojnë më lehtë në të.

Konsumimi i shpeshtë i pijeve të nxehta mund të sjellë pasoja më të rënda. Shkatërrimi i mukozës së ezofagut mund të çojë në lezione prekanceroze, të cilat mund të çojnë më tej në kancer të ezofagut.

Çaji mund t'ju ndihmojë të humbni peshë, por nëse ndryshoni temperaturën, do të arrini një efekt edhe më të fortë!
Lexo po ashtu Çaji mund t'ju ndihmojë të humbni peshë, por nëse ndryshoni temperaturën, do të arrini një efekt edhe më të fortë!

Lërini bakteret të qëndrojnë aty ku e kanë vendin

Situata është e njëjtë me stomakun. Nxehtësia në stomak zgjeron enët e gjakut, kështu që është e mundur një gjakderdhje e vogël, e cila e bën trupin më të ndjeshëm ndaj infeksioneve.

– Kemi një numër shumë të madh bakteresh në gojë. Prandaj, konsiderohet se njeriu ka një nga kafshimet më helmuese. Kjo është një nga arsyet për ta mbajtur mukozën e gojës në gjendje optimale, sepse depërtimi i këtyre baktereve në inde të tjera mund të ketë pasoja të rënda.

Jo nxehtë, por as ftohtë

Të gjitha lëngjet, përfshirë ushqimin, duhet të arrijnë temperaturën e dhomës para se t’i fusim në trupin tonë. E njëjta gjë vlen edhe për pijet e ftohta: mund t’i marrim, por jo direkt nga frigoriferi, ndërsa pijet e nxehta absolutisht nuk rekomandohen për arsyet e përmendura. /Telegrafi/