LAJMI I FUNDIT:

Erdogan thotë se Putini mund të vizitojë Turqinë në prill – tregon edhe arsyen e vizitës së presidentit rus

Erdogan thotë se Putini mund të vizitojë Turqinë në prill – tregon edhe arsyen e vizitës së presidentit rus

Presidenti Recep Tayyip Erdogan ka thënë se homologu i tij rus Vladimir Putin mund të udhëtojë në Turqi më 27 prill për të marrë pjesë në ceremoninë e inaugurimit të termocentralit bërthamor Akkuyu.

Reklama

Duke folur në një intervistë në ATV-a Haber të mërkurën vonë, Erdogan tha se Turqia është e vendosur të vazhdojë me projektin e termocentralit bërthamor, pavarësisht kundërshtimeve nga opozita, shkruajnë mediat turke, përcjell Telegrafi.

Ai vuri në dukje se “Putin mund të udhëtojë personalisht në Mersin ose të marrë pjesë përmes telekonferencës”.

E nisur si pjesë e bashkëpunimit Rusi-Turqi, NPP Akkuyu, centrali i parë bërthamor i Turqisë, pasi të përfundojë, pritet të prodhojë 35 miliardë kilovat-orë (kWh) energji elektrike në vit dhe do të plotësojë rreth 10% të nevojave të brendshme të energjisë elektrike.

Sipas kontratës afatgjatë, Rosatom ka rënë dakord të sigurojë projektimin, ndërtimin, mirëmbajtjen, si dhe funksionimin e termocentralit.

Impianti, i cili do të ketë një jetëgjatësi të vlerësuar prej 60 vjetësh me një zgjatje edhe 20 vjet të tjera, do të prodhojë energji pa karbon gjatë gjithë kohës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shpërthim i ri në Belgorod, kundërshtarët e Putinit: Rusia do të jetë e lirë

Shpërthim i ri në Belgorod, kundërshtarët e Putinit: Rusia do të jetë e lirë

Evropa
Për herë të parë vijnë pamje të drejtpërdrejta nga Marsi

Për herë të parë vijnë pamje të drejtpërdrejta nga Marsi

Botë
Zelensky për kundërofensivën: Nuk është film, por rusët po e ndjenjë

Zelensky për kundërofensivën: Nuk është film, por rusët po e ndjenjë

Evropa
'Absurde, poshtëruese dhe fyese': Zyrtari i lartë ukrainas reagon ndaj deklaratave të kryeministrit hungarez

'Absurde, poshtëruese dhe fyese': Zyrtari i lartë ukrainas reagon ndaj deklaratave të kryeministrit hungarez

Botë
Franca nxjerr në shitje një vilë luksoze të një oligarku të ndjerë rus - ai ishte kundërshtar i madh i Putinit

Franca nxjerr në shitje një vilë luksoze të një oligarku të ndjerë rus - ai ishte kundërshtar i madh i Putinit

Evropa
Blinken: Armëpushimi do ta lejonte Putinin të pushonte, të riarmatosej dhe të risulmonte

Blinken: Armëpushimi do ta lejonte Putinin të pushonte, të riarmatosej dhe të risulmonte

Evropa
Kalo në kategori