LAJMI I FUNDIT:

Ëmbëlsirë e thjeshtë nga portokalli: Desert i shijshëm, aromatik dhe i përsosur të cilin gjithmonë do ta gatuani!

Ëmbëlsirë e thjeshtë nga portokalli: Desert i shijshëm, aromatik dhe i përsosur të cilin gjithmonë do ta gatuani!

Mund ta konsumoni me lëng për mëngjes, ta hani si një vakt të lehtë, por edhe si ëmbëlsirë të pasdites

Reklama

Përbërësit për biskotë:

– 200 g miell të butë;
– 400 g sheqer;
– 1 lugë e vogël kripë;
– 4 vezë;
– 220 g gjalpë;
– 2 lugë të vogla ekstrakt portokalli;
– 1 lugë e vogël lëvore të portokallit të grirë në rende.

Përbërësit për fill:

– 200 g sheqer pluhur;
– 2 lugë lëng portokalli;
– 1 lugë e vogël lëvore portokalli.

Përgatitja:

Nxehni furrën në 180 gradë Celsius dhe lyeni me gjalpë një enë të thellë kënddrejtë…

Tundni vezët me gjalpin, shtoni ekstraktin e sheqerit dhe lëvoren e portokallit dhe vazhdoni t’i tundni.

Qitni brumin në enë për pjekje dhe piqeni përafërsisht gjysmë ore, derisa të marrë ngjyrë të gështenjtë.

Bëni fillin nga sheqeri pluhur dhe lëngu i lëvores së portokallit.

Nxehni bashkë në një enë, herë pas here përzieni dhe prisni që sheqeri të shkrihet.

Ëmbëlsirën e pjekur shpojeni me pirun dhe qitni fillin.

Prisni të ftohet, pastaj priteni në kube.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.