LAJMI I FUNDIT:

Elon Musk bën udhëtimin e parë në Kinë në më shumë se tre vjet, zgjerimi i Tesla-s në fokus

Elon Musk bën udhëtimin e parë në Kinë në më shumë se tre vjet, zgjerimi i Tesla-s në fokus

Shefi Ekzekutiv i Tesla-s, Elon Musk, nisi të martën një vizitë “me interesa të larta” në Kinë me një takim me ministrin e Jashtëm të vendit në Pekin.

Reklama

Me këtë vizitë, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ai ka shënuar kthimin e tij në qendrën më të madhe të prodhimit të prodhuesit të makinave elektrike pas tre vjetësh.

Udhëtimi është kthimi i fundit i një CEO të lartë të SHBA-së në Kinë që kur vendi rihapi kufijtë e tij dhe ndryshoi politikën e tij zero-COVID në dhjetor.

Tim Cook i Apple e vizitoi në mars, ndërsa Jamie Dimon i JP Morgan dhe Laxman Narasimhan i Starbucks janë gjithashtu në Kinë këtë javë.

Dhe siç raportohet më tej, Musk u takua me ministrin e Jashtëm kinez, Qin Gang disa orë pas mbërritjes në Pekin.

Ndërkohë siç raportojnë mediat e huaja, gjatë vizitës së tij në Kinë, në fokus do të jetë zgjerimi i Tesla.

Ministria e Jashtme citoi Musk të thoshte se ai ishte i gatshëm të zgjeronte biznesin në Kinë dhe kundërshtoi një shkëputje të ekonomive të SHBA-së dhe Kinës, duke shtuar se ai i përshkroi dy ekonomitë më të mëdha në botë “binjakë”.

Tesla nuk i është përgjigjur një kërkese të Reuters për koment mbi udhëtimin e Musk, itinerarin e tij apo takimin e tij me Qin.

Megjithatë, ai pritet të takohet me zyrtarë të tjerë të lartë kinezë dhe të vizitojë fabrikën e Tesla-s në Shangai gjatë udhëtimit të tij, raportoi Reuters të hënën, megjithëse nuk ishte e qartë se me kë do të takohej saktësisht ose cilat çështje do të diskutonin.

Ndryshe, Kina është tregu i dytë më i madh i Tesla-s pas Shteteve të Bashkuara.

Tesla përballet me konkurrencë në rritje nga automjetet elektrike të prodhuara në Kinë dhe disa pasiguri në lidhje me planet e zgjerimit për uzinën e Shangait, qendra e saj më e madhe e prodhimit. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Auto
Cybertrucku

Cybertrucku "fluturon" pasi niset nga pika 0 derisa priste në trafik

Auto
Për të zotëruar një veturë në Singapor duhet të paguani 106 mijë dollarë

Për të zotëruar një veturë në Singapor duhet të paguani 106 mijë dollarë

Auto
“Koleksioni i bardhë”, shiten 60 vetura Porsche që sipas ekspertëve secila mund ta ketë vlerën e një milion dollarëve

“Koleksioni i bardhë”, shiten 60 vetura Porsche që sipas ekspertëve secila mund ta ketë vlerën e një milion dollarëve

Auto
Gjeni çantën tuaj të ëndrrave në dyqanin e ri italian ‘Furla’ në Prishtina Mall

Gjeni çantën tuaj të ëndrrave në dyqanin e ri italian ‘Furla’ në Prishtina Mall

Prishtina Mall
Turqia prezantoi një makinë fluturuese - ja si duket ajo, bëhen të ditura specifikat e saj

Turqia prezantoi një makinë fluturuese - ja si duket ajo, bëhen të ditura specifikat e saj

Auto
Kalo në kategori