Egnatia shkruan historinë, shpallet kampion dhe konfirmon dominimin në Shqipëri

Egnatia ka arritur të shënojë fitore ndaj Partizanit me rezultat 1-0 në finalen e ‘Final four’ në Superligën e Shqipërisë, duke u shpallur kampion.

Skuadra nga Rogozhina arriti që të marr trofeun e dytë sezonal, pasi që javë më parë fitoi edhe Kupën e Shqipërisë.

Partizani e nisi takimin më mirë, duke shënau edhe gol me Archange Bintsouka, po gjytari i njohur anglez Antony Taylor anuloi golin, pasi kongolezi kishe luajtur më parë me dorë.

Në minutën e 35-të, Engatia mori epërsinë pas një aksioni model, ku Sebastjan Spahiu harkoi në zonë për ta gjetur turkun Melih Ibrahimoglu i cilin shënoi për 1-0.

Pjesa e parë nuk solli më diçka interesante edhe pse skuadrat tentuan.

Në pjesën e dytë, Egnatia dhe Partizani, kishin shumë raste të shënonin gola, por që rrjetat heshtën.

Egnatia në fund ishte ajo që festoi, duke fituar titullin e kampionit për herë të parë në histori të klubit. /Telegrafi/

Evitohet tragjedia në Spanjë, terroristët kishin urdhër të qëllonin futbollistët dhe tifozët e Real Madridit

Rekordi i tij u thye nga Nedim Bajrami, flet futbollisti rus Kirichenko: Nuk e prisja nga Shqipëria

Southgate tregon pse nuk shkëlqeu Anglia në ndeshjen e parë, ka disa fjalë edhe për Jude Bellingham

Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Capello krahason Calafiorin me legjendën e Realit: Edhe ai njësoj ka ndryshuar pozitën

Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin