LAJMI I FUNDIT:

As edhe një gjurmë nga blerësi potencial, presidenti meksikan tre vite më parë pati nxjerr në shitje aeroplanin luksoz – ai kushton 200 milionë dollarë

As edhe një gjurmë nga blerësi potencial, presidenti meksikan tre vite më parë pati nxjerr në shitje aeroplanin luksoz – ai kushton 200 milionë dollarë

Tentimi i presidentit meksikan Andres Manuel Lopez Obrador që ta shet aeroplanin presidencial, ka hyrë në vitin e tretë – kurse deri më tani as edhe një gjurmë nga blerësi potencial.

Siç raporton AP, që kur mori mandatin më 1 dhjetor të vitit 2018, presidenti vendosi ta shet aeroplanin Boeing 787, pasi sipas tij është shumë luksoz, transmeton Telegrafi.

Lopez Obrador krenohet që kursen shumë, udhëton me aeroplan komercial dhe vetëm një herë ka udhëtuar jashtë shtetit që kur mori detyrën.

Megjithatë, sot ka pranuar se është vështirë të shitet aeroplani sepse është shumë i shtrenjtë dhe ka luks të tepruar brenda – sa që pothuajse askush nuk është i gatshëm të jap një shumë të majme të parave.

Fluturakja ishte blerë për 200 milionë dollarë, dhe është përdorur nga presidenti i mëparshëm meksikan Enrique Penia Nieto.

Se sa vështirë është të shitet kjo fluturake, tregon fakti se është i destinuar vetëm për 80 pasagjerë dhe ka një apartament presidencial me tualete private për të parin e vendit.

Ekspertët e aviacionit thonë se ka një kosto të madhe, që një aeroplan i rëndomtë komercial të shndërrohet në diçka kaq luksoze siç është ky aeroplan. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Moment historik për Turqinë, aeroplani luftarak i gjeneratës së pestë KAAN kryen me sukses fluturimin e parë

Moment historik për Turqinë, aeroplani luftarak i gjeneratës së pestë KAAN kryen me sukses fluturimin e parë

Turqia

"Operacioni dhjetori", njësia paraushtarake ruse që lufton përkrah ukrainasve kishte planifikuar nxjerrjen e Navalnyt nga burgu

Evropa
Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Evropa
“Është një metodë e vjetër e operativëve të KGB-së”, një burim nga burgu ku mbahej Navalny pretendon se e di si u vra kritiku i Putinit

“Është një metodë e vjetër e operativëve të KGB-së”, një burim nga burgu ku mbahej Navalny pretendon se e di si u vra kritiku i Putinit

Evropa
Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Evropa
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Kalo në kategori