LAJMI I FUNDIT:

Eco Guerilla: Angjushevi sa më larg vendimmarrjes për Jugohromin

Eco Guerilla: Angjushevi sa më larg vendimmarrjes për Jugohromin

Nëpër një kumtesë nga organizata “Eco Guerilla” thonë se nuk besojnë në premtimet e Qeverisë dhe Jugohromit, për shkak se me vite kanë mashtruar.

“Kërkojmë që zv.Kryeministri Angjushev të tërhiqet tërësisht nga çdo vendim-marrje për Jugohromin, pasi ekzistojnë dyshime për implikime të mundshme korruptive dhe konflikt interesi. Ajo që ish të punësuar tregojnë se ai më herët ka qenë edhe drejtor i përgjithshëm i Jugohromit për disa muaj, japin hapësirë edhe më të madhe dyshimi për opinionin” thonë nga Eco Guerrila, njofton Telegrafi Maqedoni.


Ata kërkojnë që i gjithë procesi në faza të mbikëqyret nga ekspertë të pavarur. “Maqedonia e ka nënshkruar dhe ka detyrim ta respektojë Konventën e Arhusit për qasje në informacione, pjesëmarrjen e qytetarëve në vendimmarrje dhe qasje në drejtësi për pyetjet që lidhen me ambientin jetësor”. thonë nga Eco Guerila duke shtuar se përse Qeverisë do shqetësohet nga mbikëqyrja e ekspertëve të pavarur nëse sistemin e filtrave të cilin pretendon se do e instalojë Jugohromi, i përmbush standardet e kërkuara.

Në fund ata shtojnë se pa një mbikëqyrje te rreptë nga ekspertë të pavarur dhe sigurimin që përsëri si në të kaluarën nuk do të helmohen qytetarët dhe fëmijët e Tetovës, ne nuk do të lejojmë rihapjen e këtij vrasësi famëkeq./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
“Kurrë mos u kthefshin”, Peci “mallkon” opozitën, Mushkolaj ia përmend “punësimet familjare” në ministri

“Kurrë mos u kthefshin”, Peci “mallkon” opozitën, Mushkolaj ia përmend “punësimet familjare” në ministri

Lajme
Për deklaratën e Liburn Aliut se Kosova është shtet i përkohshëm, Deda: I ka bërë dëm Kurtit, Osmanit dhe qeverisë së vet

Për deklaratën e Liburn Aliut se Kosova është shtet i përkohshëm, Deda: I ka bërë dëm Kurtit, Osmanit dhe qeverisë së vet

Politikë
INTERPOL-i lëshon fletarrest për Milan Radoiçiqin

INTERPOL-i lëshon fletarrest për Milan Radoiçiqin

Drejtësi
Ambasadori gjerman, Rohde: E paimagjinueshme që NATO në Kosovë të sulmohet

Ambasadori gjerman, Rohde: E paimagjinueshme që NATO në Kosovë të sulmohet

Lajme
A mund të gjykohet Naim Murseli në Suedi - juristët japin opsionet bazuar në ligjet e Kosovës

A mund të gjykohet Naim Murseli në Suedi - juristët japin opsionet bazuar në ligjet e Kosovës

Drejtësi
Si po trajtohen në paraburgim Naim Murseli dhe të dyshuarit e tjerë për vrasjen e Liridonës? - flet drejtori i burgjeve

Si po trajtohen në paraburgim Naim Murseli dhe të dyshuarit e tjerë për vrasjen e Liridonës? - flet drejtori i burgjeve

Drejtësi
Kalo në kategori