LAJMI I FUNDIT:

E thotë edhe Kremlini: Rrëzimi i aeroplanit që vrau Prigozhinin mund të ketë qenë ’i qëllimshëm’

E thotë edhe Kremlini: Rrëzimi i aeroplanit që vrau Prigozhinin mund të ketë qenë ’i qëllimshëm’
Reklama

Hetuesit rusë po shikojnë mundësinë që aeroplani privat që mbante shefin e mercenarëve të Wagner, Yevgeny Prigozhin, të ishte rrëzuar qëllimisht, tha Kremlini të mërkurën.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, komenti shënoi herën e parë që regjimi i presidentit Vladimir Putin pranoi publikisht se kryekomandanti i luftës mund të ishte vrarë.


Duke folur me gazetarët gjatë konferencës së tij të përditshme, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov theksoi se “versione të ndryshme” të asaj që ndodhi në qiejt mbi rajonin Tver ekzistojnë dhe po hetohen.

“Është e qartë se po shqyrtohen versione të ndryshme, duke përfshirë versionin – ju e dini se për çfarë po flasim – le të themi, një keqbërje e qëllimshme”, u tha Peskov gazetarëve kur u pyet për rastin.

Kremlini u bëri thirrje gazetarëve të prisnin derisa të përfundojë hetimi nga Komiteti Hetues Rus – dhe përjashtoi mundësinë e një hetimi ndërkombëtar për rrëzimin.

“Le të presim rezultatet e hetimit tonë rus”, ka thënë më tej Peskov.

Pamje që nxisin spekulime: Gruaja e sozisë së Prigozhinit viziton ‘varrin e shefit të Wagner një ditë pas funeralit’
Lexo po ashtu Pamje që nxisin spekulime: Gruaja e sozisë së Prigozhinit viziton ‘varrin e shefit të Wagner një ditë pas funeralit’

Aeroplani brazilian Embraer me të cilin Prigozhin po udhëtonte nga Moska për në Shën Petersburg u rrëzua pranë një fshati në rajonin e Tverit më 23 gusht, duke vrarë të 10 personat në bord, duke përfshirë udhëheqësin e Grupit Wagner.

Rusia që atëherë ka informuar autoritetin e hetimit të Brazilit se nuk do të hetojë rrëzimin sipas rregullave ndërkombëtare “për momentin”, tha agjencia braziliane.

Ndryshe, fshatarët pranë skenës së përplasjes i kanë thënë Reuters se dëgjuan një zhurmë dhe më pas panë aeroplanin të rrëzohej në tokë.

Ndërsa një vlerësim paraprak i inteligjencës amerikane arriti në përfundimin se një shpërthim i qëllimshëm në bordin e aeroplanit shkaktoi fatkeqësinë.

Incidenti erdhi dy muaj pas ditës pasi Prigozhin nisi një rebelim jetëshkurtër që synonte përmbysjen e pushtetit më të lartë ushtarak të Rusisë, gjë që e shtyu Putinin ta etiketonte publikisht atë si “tradhtar” – përpara se të binte dakord me nxitim për një armëpushim me shefin mercenar.

Një ditë pas rrëzimit, Putin u dërgoi ngushëllimet e tij familjeve të të vrarëve dhe vlerësoi Prigozhin, 62 vjeç, si një “biznesmen të talentuar” të cilin e kishte njohur që nga fillimi i viteve 1990.

Udhëheqësi rus nuk mori pjesë në funeralin privat të Prigozhin që u zhvillua në një varrezë në periferi të Shën Petersburg të martën. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
“Bëra gjashtë amputime brenda një nate”: Mjeku londinez kujton tmerret që pa për 43 ditë në Gaza

“Bëra gjashtë amputime brenda një nate”: Mjeku londinez kujton tmerret që pa për 43 ditë në Gaza

Botë
Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Botë
Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Botë
'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

Evropa
Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Botë
Kalo në kategori