LAJMI I FUNDIT:

A e shkaktoi ‘kapsllëku kronik’ vdekjen e Elvis Presley?

A e shkaktoi ‘kapsllëku kronik’ vdekjen e Elvis Presley?

Jeta e pabesueshme e Presley-t, e cila është fokusi i filmit të Baz Luhrmann, ishte me ritme të shpejta dhe interesante.

Reklama

Ngrënia e tepërt dhe marrja e drogës ishin ndër aktivitetet e tij të zgjedhura, krahas krijimit të muzikës së tij spektakolare.

Vdekja e tij më 16 gusht 1977 ishte tronditëse, por edhe misterioze dhe nxiti teori të ndryshme.

Këngëtari u gjet nga e dashura e tij 21-vjeçare i shtrirë pa reagim në dyshemenë e banjës së shtëpisë së tij në Graceland.

44 vjet nga vdekja e Elvis Presleyt
Lexo po ashtu 44 vjet nga vdekja e Elvis Presleyt

Duke folur për skenën shqetësuese në kujtimet e saj, e dashura e tij Ginger Alden tha si vijon: “Krahët e tij shtriheshin në tokë, afër anëve, pëllëmbët e kthyera lart. Ishte e qartë se, që nga momenti kur u ul në dysheme, Elvisi nuk kishte lëvizur. E ktheva butësisht fytyrën e tij drejt meje. Një nuancë ajri u nxor nga hunda”.

“Maja e gjuhës i ishte shtrënguar mes dhëmbëve dhe fytyra e tij ishte me njolla. Unë ngrita butësisht një qepallë. Syri i tij po shikonte drejt përpara dhe ishte i kuq me gjak”.

Linja zyrtare, sipas shefit të mjekësisë së Tenesit në atë kohë, doktor Jerry Francisco, ishte se Elvis vdiq nga sëmundjet e zemrës. “Elvis Presley vdiq nga sëmundjet e zemrës dhe ilaçet me recetë të gjetura në gjakun e tij nuk ishin një faktor kontribues”, tha Francisco për American Medical News në atë kohë.

Megjithatë, të tjerët që morën pjesë gjithashtu në analizat e më vonshme patën përgjigje të ndryshme, gjë që i shtoi vdekjes një atmosferë misterioze. Familja ishte gjithashtu shumë e qetë për këtë.

Kitara e Elvis Presley shitet në ankand për 450 mijë funte
Lexo po ashtu Kitara e Elvis Presley shitet në ankand për 450 mijë funte

Një nga teoritë kryesore është se ilaçet dhe një dietë e keqe kontribuan në kapsllëk, i cili në vetvete ishte shkaku kryesor i një ataku në zemër. Në zorrët e Presley-t, ata gjetën jashtëqitje të ngjeshur që kishte qëndruar në zorrën e tij për katër muaj.

Në kohën e vdekjes së tij, Presley peshonte gjithashtu 158 kilogramë dhe kishte kaluar muaj i mbyllur në shtëpi, duke ngrënë hamburger.

Dan Warlick, një ekspert mjekësor, tha si vijon në të kaluarën: “Kapsllëku kronik i Presley-t – rezultat i viteve të abuzimit me ilaçet me recetë dhe ngrënies me yndyrë të lartë solli atë që njihet si Valsalva’s manovrim”. /Telegrafi/