LAJMI I FUNDIT:

E pranon edhe kreu i Wagnerit rus: Ukrainasit po rikthejnë territoret e humbura në Bakhmut

E pranon edhe kreu i Wagnerit rus: Ukrainasit po rikthejnë territoret e humbura në Bakhmut

Themeluesi dhe kreu i grupit famëkeq mercenar rus Wagner, Yevgeny Prigozhin, njoftoi gjatë fundjavës se forcat ukrainase mund të kenë rifituar disa nga pozicionet e tyre të humbura në jugperëndim të qytetit të Bakhmutit.

Reklama

Sipas Prigozhin, raportet tregojnë se forcat ukrainase krijuan poste vëzhgimi në qytet dhe i detyruan forcat ruse të reagonin, transmeton Telegrafi.

Kujtojmë se zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Haana Maljar, ashtu si zyrtarë të tjerë ukrainas, pohon se forcat ukrainase vazhdojnë të mbajnë pozicione në qytet, ‘pushtimi i plotë’ i të cilit u shpall nga Prigozhin dy javë më parë.

Kontrata e publikuar nga Sky News, kjo është prova e parë që Irani po i shet Rusisë municion për luftën në Ukrainë
Lexo po ashtu Kontrata e publikuar nga Sky News, kjo është prova e parë që Irani po i shet Rusisë municion për luftën në Ukrainë

Por është interesante se një nga gjeneralët më të rëndësishëm ukrainas njoftoi sot se forcat ukrainase vazhdojnë të avancojnë pranë Bakhmutit.

Oleksandr Sirski, komandanti i forcave tokësore të Ukrainës, njoftoi se forcat ukrainase kishin shkatërruar me sukses pozicionin rus pranë Bakhmutit.

Sirski nuk e përmendi kundërofensivën e shumëpritur ukrainase, por komentet e tij erdhën pasi ministria ruse e Mbrojtjes tha se kishte zmbrapsur një kundërofensivë të madhe ukrainase në Donetsk, e cila vrau 250 ushtarë ukrainas. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia
SHBA njofton paketën e re të ndihmës për Ukrainën

SHBA njofton paketën e re të ndihmës për Ukrainën

Botë
Kalo në kategori