LAJMI I FUNDIT:

E mërkura ditë zie shtetërore në Kosovë për viktimat e aksidentit tragjik në Bullgari

E mërkura ditë zie shtetërore në Kosovë për viktimat e aksidentit tragjik në Bullgari

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në mbështetje të legjislacionit në fuqi, ka marrë vendim të mërkurën, me 24 nëntor 2021, të shpallet ditë zie shtetërore në shenjë solidarizimi dhe nderimi të qytetarëve të Maqedonisë së Veriut, shumica dërmuese bashkëkombas tanë, të cilët kanë humbur jetën tragjikisht në aksident trafiku në Bullgari.

Reklama

Kështu është bërë e ditur përmes një komunikate për medie nga Zyra e Presidentes.

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, i ka dërguar telegram ngushëllimi homologut të saj nga Maqedonia e Veriut, Bujar Osmani, për humbjen e jetëve të dhjetëra qytetarëve të Maqedonisë së Veriut në aksidentin tragjik në mëngjesin e sotëm në Bullgari.

Aksident tragjik në Bullgari, së paku 46 të vdekur
Lexo po ashtu Aksident tragjik në Bullgari, së paku 46 të vdekur

Gërvalla ka shprehur gatishmërinë e Qeverisë së Republikës së Kosovës për çdo gjë të nevojshme.

Autoritetet bullgare raportojnë se të paktën 45 veta humbën jetën kur një autobus u përfshi nga flakët të martën në Bullgarinë perëndimore.

Gërvalla i dërgon telegram ngushëllimi homologut nga Maqedonia e Veriut për viktimat e aksidentit në Bullgari
Lexo po ashtu Gërvalla i dërgon telegram ngushëllimi homologut nga Maqedonia e Veriut për viktimat e aksidentit në Bullgari

Autobusi, me targa të Maqedonisë së Veriut, me udhëtarë që po ktheheshin nga Turqia, u dogj rreth orës 02:00 dhe në mesin e viktimave kishte edhe fëmijë, thanë autoritetet, sipas të cilëve, shtatë persona u dërguan në spital për trajtim.

Shkaku i aksidentit nuk ishte menjëherë i qartë dhe autoritetet thanë se kanë nisur një hetim. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Fotografitë e disa personave që i përmendi Kurti për protestën në Zveçan

Fotografitë e disa personave që i përmendi Kurti për protestën në Zveçan

Siguri
Senatori amerikan, Chris Murphy del me një plan për uljen e tensioneve në veri të Kosovës

Senatori amerikan, Chris Murphy del me një plan për uljen e tensioneve në veri të Kosovës

Lajme
Borrell paraqiti tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, Von Cramon e shton edhe një

Borrell paraqiti tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, Von Cramon e shton edhe një

Lajme
Kryetari i Zubin Potokut, Izmir Zeqiri kundërshton zgjedhjet e reja

Kryetari i Zubin Potokut, Izmir Zeqiri kundërshton zgjedhjet e reja

Lajme
MPB-ja tregon bilancin e sulmeve në veri: Protestat nuk janë të qytetarëve, por të milicisë fashiste

MPB-ja tregon bilancin e sulmeve në veri: Protestat nuk janë të qytetarëve, por të milicisë fashiste

Lajme
Analistët: Pajtim i heshtur për zgjedhje të reja në veri

Analistët: Pajtim i heshtur për zgjedhje të reja në veri

Lajme
Kalo në kategori