LAJMI I FUNDIT:

E fejuara e gazetarit të vrarë Jamal Khashoggi thotë se Princi i Kurorës duhet të dënohet

E fejuara e gazetarit të vrarë Jamal Khashoggi thotë se Princi i Kurorës duhet të dënohet

E fejuara e gazetarit të vrarë saudit Jamal Khashoggi, Hatice Cengiz, bëri thirrje të hënën që të dënohet Princi i Kurorës, Mohammed bin Salman, pasi një raport i inteligjencës amerikane zbuloi se ky i fundit kishte “miratuar vrasjen e gazetarit”.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Khashoggi ishte kolumnist për gazetën Washington Post, i cili kishte qenë kritik ndaj qeverisë saudite.

Ai u vra brenda konsullatës saudite në Stamboll në tetor të vitit 2018.

Një raport i inteligjencës amerikane i publikuar të premten, zbuloi se princi kishte miratuar vrasjen e gazetarit saudit, dhe Washingtoni vendosi sanksione për disa nga ata që ishin përfshirë por jo edhe ndaj Princit të Kurorës.

Arabia Saudite e quan të pasaktë raportin e SHBA-së për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi
Lexo po ashtu Arabia Saudite e quan të pasaktë raportin e SHBA-së për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi

Qeveria saudite e hodhi poshtë raportin, duke thënë se ishte i bazuar në informacione të pasakta.

Raporti amerikan i zbulimit: Princi saudit miratoi vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi
Lexo po ashtu Raporti amerikan i zbulimit: Princi saudit miratoi vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi

“Është thelbësore që Princi i Kurorës… duhet të dënohet pa vonesa”, u shpreh Cengiz në Twitter. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Evropa
Kreu i ushtrisë britanike tregon se kur Ukraina mund të fillojë kundërofensivën

Kreu i ushtrisë britanike tregon se kur Ukraina mund të fillojë kundërofensivën

Evropa
U pyet se a do të ketë takim me kryeministrin kroat, Vuçiq në Tiranë: Nuk e di nëse do të diskutojmë për cilësinë e ‘smokit dhe krembananeve’

U pyet se a do të ketë takim me kryeministrin kroat, Vuçiq në Tiranë: Nuk e di nëse do të diskutojmë për cilësinë e ‘smokit dhe krembananeve’

Serbia
Elefanti kapë më hundë turisten ruse në Indi, e përplas me të forcën në tokë

Elefanti kapë më hundë turisten ruse në Indi, e përplas me të forcën në tokë

Azia
Kishin dalë për skijim, bora “i varrosi për së gjalli” – pamje nga shpëtimi i skiatorëve në Nevada dhe Kaliforni

Kishin dalë për skijim, bora “i varrosi për së gjalli” – pamje nga shpëtimi i skiatorëve në Nevada dhe Kaliforni

Amerika
Rusët abuzuan me trupin e pajetë të Navalnyt

Rusët abuzuan me trupin e pajetë të Navalnyt

Evropa
Kalo në kategori