LAJMI I FUNDIT:

Zbulohet për herë të parë sa Bitcoin i ka qeveria e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë

Zbulohet për herë të parë sa Bitcoin i ka qeveria e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë

Sipas të dhënave nga Arkham, qeveria e Shteteve të Bashkuara është një nga zotëruesit më të mëdhenj të kriptovalutave, së bashku me vende të tjera si Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania.

Arkham, një platformë inteligjente e kriptomonedhave, ka zbuluar një panel që tregon qeveritë me zotërimet më të mëdha të kriptovalutave, shkruan cointelegraph.


Arkham tha se Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania janë “disa nga vendet më të mëdha” për sa i përket zotërimeve të kriptovalutave.

Me mjetin e ri të gjurmimit të Arkham, individët mund të gjurmojnë statusin në kohë reale dhe historinë e transaksioneve për kriptovalutat e mbajtura nga qeveritë, transmeton Telegrafi.

Sipas të dhënave, qeveria amerikane është zotëruesja më e madhe e Bitcoin në mesin e vendeve të botës që gjurmohet nga Arkham, duke mbajtur deri në 212,847 BTC në kohën e shkrimit, me vlerë rreth 15 miliardë dollarë bazuar në çmimet aktuale.

Përveç BTC-së, qeveria amerikane gjithashtu mban rreth 200 milionë dollarë në kriptovaluta të tjera si Etherium (ETH), si dhe monedha të mëdha të qëndrueshme si USDC dhe Tether.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, në vendin e dytë, mban 61,245 BTC në kohën e shkrimit, me vlerë rreth 4.5 miliardë dollarë, sipas të dhënave të Arkham. Qeveria gjermane ka 49,858 BTC, e cila në kohën e shkrimit është ekuivalente me afërsisht 3.5 miliardë dollarë.

Qeveria e El Salvadorit – vendi i parë që legalizoi ligjërisht Bitcoin në shtator të vitit 2021 – mban dukshëm më pak BTC sesa vendet e tjera të gjurmuara nga Arkham.

Sipas të dhënave, qeveria salvadoriane ka 5,717 BTC, me vlerë 405 milionë dollarë në kohën e shkrimit.

Publikimi i të dhënave nga Arkham, se cilat qeveri mbajnë më shumë Bitcoin, shënon një moment historik të rëndësishëm në transparencën e aseteve të kriptomonedhave të mbajtura nga shtetet.

Ka kaluar një kohë e gjatë që kur publiku u bë i vetëdijshëm për zotërimet e mëdha të BTC nga qeveria e Shteteve të Bashkuara.

Arkham tregon faktin se SHBA-ja ka vazhduar të grumbullojë Bitcoin gjatë viteve të fundit. Që nga fillimi i vitit 2023, qeveria amerikane ka shtuar të paktën 5000 BTC. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Peci shpërndau vaksina nga ajri kundër tërbimit: Është sëmundje vdekjeprurëse që bartet nga kafsha tek njeriu

Peci shpërndau vaksina nga ajri kundër tërbimit: Është sëmundje vdekjeprurëse që bartet nga kafsha tek njeriu

Ekonomi
Deri në 1 mijë euro për familje për të mbështetur instalimin e sistemit për energjinë e ripërtëritshme - hapet thirrja

Deri në 1 mijë euro për familje për të mbështetur instalimin e sistemit për energjinë e ripërtëritshme - hapet thirrja

Ekonomi
Ti në pauzë, a e lyn a e ngjyn?

Ti në pauzë, a e lyn a e ngjyn?

Perfetta Pashteta
UBT renditet në mesin e top 100 universiteteve në botë në fushën e arkitekturës dhe inxhinierisë civile

UBT renditet në mesin e top 100 universiteteve në botë në fushën e arkitekturës dhe inxhinierisë civile

UBT
Fito udhëtim në çift me IP Petrol!

Fito udhëtim në çift me IP Petrol!

IP Petrol
A don me ditë qysh me u dok ma s'miri?

A don me ditë qysh me u dok ma s'miri?

Melodia Px
Kalo në kategori