LAJMI I FUNDIT:

Dy zogj ‘kivi’ u lindën për herë të parë në kryeqytetin e Zelandës së Re në më shumë se një shekull

Dy zogj ‘kivi’ u lindën për herë të parë në kryeqytetin e Zelandës së Re në më shumë se një shekull

Për herë të parë pas më shumë se 100 vjetësh u lindën dy zogj të tipit ‘kivi’ në kryeqytetin e Zelandës së Re, Wellington.

Zogu ‘kivi’ ndryshe njihet edhe si zogu kombëtar i Zelandës së Re, sa që vetë termi ‘kivi’ shpesh përdoret për t’iu referuar njerëzve vendas të vendit, transmeton Telegrafi.

Siç raportohet këta zogj të veçantë me gëzof që nuk fluturojnë janë ndër më të rrezikuarit në Zelandën e Re dhe autoritetet besojnë se kanë munguar në kryeqytet për breza të tërë.

Në nëntor të vitit 2022, 11 zogj ‘kivi’ u lëshuan në një sipërfaqe të madhe toke bujqësore kodrinore në Makara, 25 minuta në perëndim të qendrës së Wellington. Pesëdhjetë e dy zogj të tjerë u lëshuan midis shkurtit dhe majit të këtij viti, me 200 të tjerë që do të pasojnë gjatë pesë vjetëve të ardhshme.

Kjo u bë në kuadër të projektit Capital Kiwi Project për të nxitur mbarështimin e tyre në natyrë. Projekti filloi gjashtë vjet më parë.

“Të shohësh mbarështimin e zogjve kivi është me të vërtetë kënaqësi”, tha Paul Ward, themeluesi i projektit. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Çakalli zbret në mes të Tiranës, kapet në shkallët e Teatrit të Operas dhe Baletit

Çakalli zbret në mes të Tiranës, kapet në shkallët e Teatrit të Operas dhe Baletit

Fun
Nëna mendonte se vajza e saj kishte fuqi të mbinatyrshme: Me këtë truk të thjeshtë, edhe ju mund t'i mahnitni njerëzit

Nëna mendonte se vajza e saj kishte fuqi të mbinatyrshme: Me këtë truk të thjeshtë, edhe ju mund t'i mahnitni njerëzit

Fun
Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Interesante
Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Interesante
Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Interesante
Krijesa misterioze në një pjesë malore (Video)

Krijesa misterioze në një pjesë malore (Video)

Interesante
Kalo në kategori