LAJMI I FUNDIT:

Dugolli: Informacionet që ka kryeministri Kurti janë të verifikueshme, alarmi për Serbinë i drejtë

Dugolli: Informacionet që ka kryeministri Kurti janë të verifikueshme, alarmi për Serbinë i drejtë

Serbia e ka rrethuar Kosovën me 48 baza ushtarake në kufi, ndërsa nga institucionet e sigurisë në Kosovë merret si kërcënim pasi ata vlerësojnë se forcat serbe janë duke pritur një moment të volitshëm për invadim të Kosovës.

Shqetësimet e zyrtarëve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe të Bashkimit Evropian (BE) se incidentet e dhunshme në Kosovë mund të shndërrohen në “konfrontim rajonal”, duhet pranuar me kujdes.


Këto shqetësime po forcohen edhe më shumë nga preokupimet e kryeministrit, Albin Kurti dhe ministrit të Mbrojtes, Ejup Maqedonci.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se në Rashkë të Serbisë, po shihet një riorganizim i grupit paramilitar dhe terrorist i Millan Radoiçiqit, me mbështetje dhe udhëheqje të shtetit serb. Sipas Kurtit, më 10 nëntor, Radoiçiq udhëhoqi një takim me rreth 40 politikanë serbë dhe zyrtarë të komunave ilegale nga Kosova.

Ish-hetuesi i Policisë: Serbia nuk i ka më shumë se 12 mijë trupa që mund t’i mobilizojë kundër Kosovës
Lexo po ashtu Ish-hetuesi i Policisë: Serbia nuk i ka më shumë se 12 mijë trupa që mund t’i mobilizojë kundër Kosovës

Ndërsa së fundi, ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci ka deklaruar se Serbia e ka rrethuar Kosovën me 48 baza ushtarake në kufi dhe se “po presin një moment të volitshëm për mësymje” në Kosovë.

Deputeti i LVV-së, Enver Dugolli thotë në RTV Dukagjini se alarmi i Kurtit për sulmin e mundshëm nga grupët nga Serbia janë të verifikueshme.

“Informacionet që ka Kryeministri Kurti janë të verifikueshme dhe valide. Ky është një shqetësim i madhe dhe me të drejt Kurti ngriti alarmin për të treguar që Radoiçiq në vend që të dënohej për atë që bëri me 24 shtatorë ai mbetet i lirë dhe organizon tubime për mobilizime paraushtarake”.

Dugolli thotë se shqetësuese është që në tubimin e Radoiçiqit mori pjesë edhe kryetari i ri i listës serbe.

Ai thotë se Kosova nuk e dëshiron luftën e konfliktin por që sipas tij fqinji ynë Serbia nuk është e interesuar për një gjë të tillë./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Vrasja e Liridonës, gazetarja Lala: Familjarët e saj më thanë se Naimi kishte probleme financiare dhe bënte jetë të shfrenuar

Vrasja e Liridonës, gazetarja Lala: Familjarët e saj më thanë se Naimi kishte probleme financiare dhe bënte jetë të shfrenuar

Lajme
Pamjet e para pas aksidentit në Itali ku humbën jetën dy të rinj shqiptarë – vetura e tyre përfundoi në lumë

Pamjet e para pas aksidentit në Itali ku humbën jetën dy të rinj shqiptarë – vetura e tyre përfundoi në lumë

Kronika e Zezë
“Kishte tentativa të tjera të Naimit për ta vrarë Liridonën”, gazetarja Lala: Pse nuk i besoj babait të Naimit

“Kishte tentativa të tjera të Naimit për ta vrarë Liridonën”, gazetarja Lala: Pse nuk i besoj babait të Naimit

Lajme
Njësiti Special Intervenues sot në protestë, bashkë me ta edhe Sindikata e Policisë së Kosovës

Njësiti Special Intervenues sot në protestë, bashkë me ta edhe Sindikata e Policisë së Kosovës

Lajme
Arrestohet në Kosovë Gëzim Çela, “baroni i drogës” së Shqipërisë

Arrestohet në Kosovë Gëzim Çela, “baroni i drogës” së Shqipërisë

Kronika e Zezë
Ambasadori i Suedisë: Po punojmë ngushtë me Kosovën në hetimin e rastit të vrasjes së Liridonës

Ambasadori i Suedisë: Po punojmë ngushtë me Kosovën në hetimin e rastit të vrasjes së Liridonës

Lajme
Kalo në kategori