LAJMI I FUNDIT:

Drejtuesit mendojnë se ligjet e Mbretërisë së Bashkuar për rripat e sigurimit janë shumë të buta

Drejtuesit mendojnë se ligjet e Mbretërisë së Bashkuar për rripat e sigurimit janë shumë të buta

Tashmë kanë kaluar 40 vjet që kur përdorimi i rripit të sigurimit u bë i detyrueshëm në Mbretërinë e Bashkuar më 31 janar 1983, por të dhënat e sondazhit zbulojnë se shoferët besojnë se ligji është shumë i butë.

Reklama

RAC anketoi 1,800 njerëz, 68 për qind e të cilëve ranë dakord me organizatën e automobilizmit se duhet të jetë përgjegjësi ligjore e shoferit të sigurojë që të gjithë pasagjerët e veturës të tyre të kenë vendosur rripin e sigurimit. Aktualisht, shoferi është përgjegjës vetëm për veten dhe çdo fëmijë në veturë.

Përveç kësaj, 33 për qind e të anketuarve besojnë se shoferët duhet të penalizohen nëse ndonjë pasagjer në veturën e tyre kapet pa vendosur rripin e sigurimit. Aktualisht, shoferët mund të gjobiten me afro 570 euro (500 funte) për mos vendosjen e rripit, por 24 për qind e të anketuarve thanë se kjo është shumë e butë, me dy të tretat e tyre që argumentojnë se duhet të jepet edhe dënimi me heqjen e pikëve nga patentë shoferi, raporton Auto Express, transmeton Telegrafi.

Katër për qind e të anketuarve pranuan se kishin vozitur pa rripin e sigurimit në 12 muajt e fundit, ndërsa shtatë për qind nuk e kishin vënë një si pasagjer. Kjo përkundër faktit se ka shumë pak arsye ligjore për të mos vendosur rripin e sigurimit, duke përfshirë disa përjashtime mjekësore dhe kur vozitni mbrapa.

Rreth gjysma e të anketuarve thanë se duhet të kishte kurse ndërgjegjësimi për rripat e sigurimit, ndërsa 36 për qind kërkuan praninë më të madhe të policisë ose përdorimin e kamerës për të kapur shkelësit. National Highways kreu kohët e fundit një provë të kamerave të tilla, të cilat zbuluan qindra shoferë ose të cilët nuk kishin vendosur rripin e sigurimit ose duke përdorur një telefon celular.

Simon Williams, zëdhënës i sigurisë në RAC, tha: “Dyzet vjet pas prezantimit të asaj që është padyshim një nga ligjet më të rëndësishme të sigurisë rrugore, por qëndron fakti që shumë njerëz nuk vendosin rripat e sigurimit – diçka që është një faktor në rreth 30 për qind e të gjitha vdekjeve në aksidentet rrugore çdo vit. Është gjithashtu fatkeqësisht rasti që njerëzit kanë dy herë më shumë gjasa të vdesin në një aksident nëse nuk e vendosin rripin e sigurimit.

Williams bëri thirrje tek qeveria britanike që ta përdorë këtë përvjetor si një mundësi për të shtrënguar ligjin, për të rritur zbatimin dhe për të nisur një fushatë kombëtare reklamimi rreth rripave të sigurimit./Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Milioneri nga Finlanda merr një gjobë prej 121 mijë eurove

Milioneri nga Finlanda merr një gjobë prej 121 mijë eurove

Auto
Nga Rolls-Royce Phantom i vitit 1954 e deri tek Bugatti Veyron - koleksioni i veturave luksoze të Mbretit Abdullah të Jordanisë

Nga Rolls-Royce Phantom i vitit 1954 e deri tek Bugatti Veyron - koleksioni i veturave luksoze të Mbretit Abdullah të Jordanisë

Auto
Volvo fillon të rimëkëmbet – shitjet e kompanisë në maj u rritën me 31 për qind

Volvo fillon të rimëkëmbet – shitjet e kompanisë në maj u rritën me 31 për qind

Auto
Vërshimet në Florida, koleksioni i veturave të shtrenjta “notojnë” nga balta e uji

Vërshimet në Florida, koleksioni i veturave të shtrenjta “notojnë” nga balta e uji

Auto
Golfi prej 76 mijë eurosh u shit për 8 minuta

Golfi prej 76 mijë eurosh u shit për 8 minuta

Auto
Chevrolet Corvette ZR-1 i vitit 1990 me vetëm 48 kilometra të kaluara del në shitje për 119,500 dollarë

Chevrolet Corvette ZR-1 i vitit 1990 me vetëm 48 kilometra të kaluara del në shitje për 119,500 dollarë

Auto
Kalo në kategori