LAJMI I FUNDIT:

Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Turqi do të zhvillohet të dielën. Kemal Kilicdaroglu, sfiduesi i presidentit, Recep Tayyip Erdogan, fitoi mbështetjen e Partisë së Fitores (ZP), e cila përshkruhet si ultra-nacionaliste dhe e djathtë ekstreme.

Në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, kjo parti ishte pjesë e aleancës ATA, e cila kishte kandidatin e saj për postin e kreut të shtetit. Sinan Ogan përfundoi i treti dhe tashmë ka mbështetur presidentin aktual turk për balotazhin e së dielës.


Kush është Sinan Ogan, nga i cili do të varet shumë zgjedhja e presidentit të Turqisë?
Lexo po ashtu Kush është Sinan Ogan, nga i cili do të varet shumë zgjedhja e presidentit të Turqisë?

Megjithatë, ZP u shkëput nga koalicioni i udhëhequr nga Ogan dhe, sipas shefit të saj Umit Ozdag, do të mbështesë liderin e opozitës. Vendimtar u tha se ishte premtimi i Kilicdaroglu për riatdhesimin e sirianëve që u larguan nga lufta civile e vendit të tyre.

Ngjashëm me ZP-në, do të veprojë edhe Partia e Drejtësisë, e cila gjithashtu u largua nga ATA. Udhëheqësi i saj, Vecdet Oz tha se Ogan u ngrit në mbrojtje të Erdoganit sepse iu premtua një vend në qeveri.

“I thashë Oganit se ne jemi parti opozitare. A duhet të zgjedhim bazuar në atë se kush na e jep karrige?”, pyeti Oz duke shpjeguar pse ai mbështeti kundërshtarin e Erdoganit.

Konfirmoi mbështetjen për Erdoganin në balotazhin për president të Turqisë, Sinan Ogan tregon 'katër prioritetet që duhen adresuar urgjentisht'
Lexo po ashtu Konfirmoi mbështetjen për Erdoganin në balotazhin për president të Turqisë, Sinan Ogan tregon 'katër prioritetet që duhen adresuar urgjentisht'

Në raundin e parë të zgjedhjeve të 14 majit, Erdogan fitoi me 49,52 për qind të votave dhe Kilicdaroglu përfundoi i dyti me 44,88 për qind. Ogan mori 5.2 përqind të votave dhe mbështetja e tij pritej t’i shtonte një numër të ngjashëm votash Erdoganit, duke i dhënë presidentit aktual një avantazh të rëndësishëm në mbrojtjen e mandatit të tij.

Megjithatë, “rebelimi” i partive të vogla nacionaliste e ndërlikon situatën për Erdoganin. Presidenti foli përsëri dhe deklaroi se Partia Republikane Popullore (CHP) e Kilicdaroglu ka mbështetjen e Partisë së jashtëligjshme terroriste të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK). /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Dodik me një çmenduri të re: Në Srebrenicë nuk u vra askush, do t’ia ndryshojmë emrin qytetit

Dodik me një çmenduri të re: Në Srebrenicë nuk u vra askush, do t’ia ndryshojmë emrin qytetit

Bosnja
Gruaja nga Çikago bleu një shtëpi për 1 euro në Itali - tregon se si e transformoi atë

Gruaja nga Çikago bleu një shtëpi për 1 euro në Itali - tregon se si e transformoi atë

Botë
Qeveria e Sllovenisë njeh shtetin palestinez, e dërgon për miratim në parlament

Qeveria e Sllovenisë njeh shtetin palestinez, e dërgon për miratim në parlament

Botë
Humb jetën një burrë në aeroportin e Amsterdamit, bie në motorin e aeroplanit

Humb jetën një burrë në aeroportin e Amsterdamit, bie në motorin e aeroplanit

Evropa
Pamje nga beteja e ashpër për qytetin Vovchansk në rajonin e Kharkivit

Pamje nga beteja e ashpër për qytetin Vovchansk në rajonin e Kharkivit

Evropa
Si erdhi dhe çfarë do të thotë slogani viral ‘All eyes on Rafah’? Ai është përdorur 47 milionë herë në Instagram deri më tani

Si erdhi dhe çfarë do të thotë slogani viral ‘All eyes on Rafah’? Ai është përdorur 47 milionë herë në Instagram deri më tani

Botë
Kalo në kategori