LAJMI I FUNDIT:

Djali i Trumpit takohet me avokatin e Kremlinit

Djali i Trumpit takohet me avokatin e Kremlinit

Presidenti Trump të dielën tha se ofroi mirënjohje publike për djalin e tij më të vjetër , i cili u takua me një avokat të lidhur në Kremlin në Kullat e Trump gjatë fushatës së vitit 2016 për të “marrë informacion mbi një kundërshtar”, duke e mbrojtur takimin si “krejtësisht ligjor dhe të bërë në një kohë të nevojshme politike”.

Reklama

Megjithatë është kundër ligjeve të Shteteve të bashkuara të Amerikës që kompani amerikane të marrin donacione ose konsulenca prej të huajve, dhe tani takimi me Donald Trump Jr. dhe Natalia Veselnitskaya do të jetë subjekt special në hetimet e Robert S. Mueller për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet elektorale të ShBA-së atë vit.

Derisa “bashkëpunimi” nuk përmendet në statutet penale të ShBA-së, Mueller po heton nëse dikush i lidhur me Trump po koordinohet me rusët, gjë që mund të rezultojë në akuza penale nëse ata hynë në një komplot për të shkelur ligjin, përfshirë përmes cyberhacking ose ndërhyrjes në zgjedhje .

“Raportimi me Fake News, një trillim i plotë, që unë jam i shqetësuar për takimin që djali im i mrekullueshëm, Donald, kishte në Trump Tower”, ka shkruar presidenti në një nga disa Tweets herët në mëngjes të dielën. “Ky ishte një takim për të marrë informacion mbi një kundërshtar, krejtësisht ligjor dhe bërë gjatë gjithë kohës në politikë – dhe nuk shkonte askund”, ka thënë ai. /kp/

Në trend Botë

Më shumë
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Tre të lënduar pas dy shpërthimeve në dy banesa në Suedi – dyshohet se janë të lidhura me një grindje midis bandave kriminale

Tre të lënduar pas dy shpërthimeve në dy banesa në Suedi – dyshohet se janë të lidhura me një grindje midis bandave kriminale

Evropa
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Evropa
Kalo në kategori