LAJMI I FUNDIT:

Dita Botërore e Sigurisë dhe Shëndetit në Punë, Kurti: Rritja e pagës minimale ishte vetëm një pjesë për të drejtat në punë

Dita Botërore e Sigurisë dhe Shëndetit në Punë, Kurti: Rritja e pagës minimale ishte vetëm një pjesë për të drejtat në punë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në Ditën Botërore të Sigurisë dhe Shëndetit në Punë, ka thënë se rritja e pagës minimale ishte veç një pjesë e luftës së Qeverisë për të drejtat në punë, përfshirë shëndetin dhe sigurinë në punë.

Përmes një shkrimi në Twitter, Kurti ka shtuar se gjatë pandemisë COVID-19, mjekët kanë treguar sesa jetike është të mbrosh sigurinë dhe shëndetin në punë.

“Sot shënojmë Ditën Botërore për Sigurinë dhe Shëndetin në Punë. Gjatë pandemisë COVID-19, punonjësit tanë heroikë shëndetësorë kanë treguar se sa jetike është të mbrosh sigurinë dhe shëndetin në punë. Rritja e pagës minimale ishte vetëm një pjesë e luftës së Qeverisë për të drejta në punë, përfshirë shëndetin dhe sigurinë në punë”, ka shkruar Kurti, përcjell Telegrafi.

Kjo ditë është një pjesë integrale e Strategjisë Botërore mbi Sigurinë dhe Shëndetin në Punë e drejtuar nga ILO, e cila promovon krijimin e një sigurie parandaluese dhe të një kulture shëndetësore me përfshirjen e të gjithë akterëve.

Tetë punëtorë kanë humbur jetën në vendin e tyre të punës që nga fillimi i vitit, ndërtimtaria dhe minierat sektorët më të rrezikshëm
Lexo po ashtu Tetë punëtorë kanë humbur jetën në vendin e tyre të punës që nga fillimi i vitit, ndërtimtaria dhe minierat sektorët më të rrezikshëm

Në këtë datë, në shumë vende të botës, autoritetet kombëtare, sindikatat, organizatat e sigurisë dhe të shëndetit në punë dhe punëdhënësit, organizojnë aktivitete të shumta. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Shijo 3 ditë të mrekullueshme në Stamboll për vetëm 99 euro

Shijo 3 ditë të mrekullueshme në Stamboll për vetëm 99 euro

Kompania Turistike Shpejtimi
Më pak se 24 orë nga samiti më i madh madh i BNj në Kosovë “PowerToHR”

Më pak se 24 orë nga samiti më i madh madh i BNj në Kosovë “PowerToHR”

powertohr
Zgjidhe problemin e prishjeve për 3 euro në muaj me Hausmeister

Zgjidhe problemin e prishjeve për 3 euro në muaj me Hausmeister

Hausmeister
30% më shumë kilometra në Petrol Company nuk janë teori e thatë, por rezultate të prekshme dhe kjo me çmime më të lira në treg

30% më shumë kilometra në Petrol Company nuk janë teori e thatë, por rezultate të prekshme dhe kjo me çmime më të lira në treg

Petrol Company
Në mars pritet të fillojë faturimi i energjisë elektrike në veri

Në mars pritet të fillojë faturimi i energjisë elektrike në veri

Ekonomi
Nga Ballkani drejt Europës - rritja e shpejtë dhe suksesi i Sachpizza & Sachcaffé

Nga Ballkani drejt Europës - rritja e shpejtë dhe suksesi i Sachpizza & Sachcaffé

Sachcaffé
Kalo në kategori