LAJMI I FUNDIT:

Diskriminimi i shqiptarëve në punësim, Lutfiu: Në Shtëpinë e Shëndetit në Preshevë u punësuan serbë nga komunat e tjera

Diskriminimi i shqiptarëve në punësim, Lutfiu: Në Shtëpinë e Shëndetit në Preshevë u punësuan serbë nga komunat e tjera

Diskriminimi i shqiptarëve të Luginës së Preshevës vazhdon. Rasti  i fundit është punësimi sipas konkursit të shpallur në Shtëpinë e Shëndetit në Preshevë, ku u punësuan 8 persona të nacionalitetit serbë, shumica nga komunat e tjera.

Lidhur me këtë ka reaguar kryetari i Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Serbi, Nevzad Lutfiu, i cili thotë se shumica e serbëve të pranuar në Shtëpinë e Shëndetit nuk jetojnë në Komunën e Preshevës.

“Pas shkresës drejtuar Shtëpisë së Shëndetit në Preshevë, ku kërkova informacione zyrtare lidhur me konkursin e fundit, këtë javë mora përgjigje”, shkruan Lutfiu në Facebook, transmeton Telegrafi.

“Nga përgjigja kuptova se në konkursin e fundit, në Shtëpinë e Shëndetit në Preshevë (në qytetin mbi 95% shqiptarë) janë punësuar 8 serbë dhe 9 shqiptarë”.

Sipas tij, pjesa më e madhe e serbëve të punësuar nuk jetojnë në Preshevë.

“Shqiptarët nga Presheva të cilët konkurruan në pozitat e konkursit u refuzuan, pra refuzohen profesionistët e qytetit ndërsa pranohen kuadro nga qytete të tjera”.

“Lidhur me këtë i dërgova shkresë ambasadorit të OSBE në Beograd, z.Jan Brathu, gjithashtu shkresë i dërgova dhe kryeministrit të Shqipërisë z.Edi Rama”, ka shkruar ai. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Konjufca: Raportet Kosovë-SHBA nuk janë për t’u shqetësuar, kritikat e tyre janë me vend

Konjufca: Raportet Kosovë-SHBA nuk janë për t’u shqetësuar, kritikat e tyre janë me vend

Lajme
Planifikimi për atentat ndaj Kurtit, drejtori i AKI-së raportoi para deputetëve – deputeti Zyba nuk jep detaje të diskutimit

Planifikimi për atentat ndaj Kurtit, drejtori i AKI-së raportoi para deputetëve – deputeti Zyba nuk jep detaje të diskutimit

Siguri
“Ku je kryetar, a je a qysh je a”, “Qysh me i kry bre këto procese se unë amater” – Lekaj e Konjufca shkëmbejnë batuta para fillimit të seancës gjyqësore

“Ku je kryetar, a je a qysh je a”, “Qysh me i kry bre këto procese se unë amater” – Lekaj e Konjufca shkëmbejnë batuta para fillimit të seancës gjyqësore

Drejtësi
Arrestohet në Kosovë njëri nga vëllezërit Avdyli, i akuzuar për vrasje në Norvegji

Arrestohet në Kosovë njëri nga vëllezërit Avdyli, i akuzuar për vrasje në Norvegji

Lajme
Policia publikon fotografinë e disa personave, kërkon ndihmë për arrestimin e tyre

Policia publikon fotografinë e disa personave, kërkon ndihmë për arrestimin e tyre

Lajme
Spitali i Gjakovës për rastin e 4-vjeçares: Kemi ofruar dokumentacionin e kërkuar, policia dhe prokuroria kanë nisur hetimet

Spitali i Gjakovës për rastin e 4-vjeçares: Kemi ofruar dokumentacionin e kërkuar, policia dhe prokuroria kanë nisur hetimet

Lajme
Kalo në kategori