Basketbollistët janë njerëz të gjatë.

Një deklaratë e tillë nuk është ekuivalente me zbulimin e ujit të nxehtë apo Amerikës, por shumë njerëz janë ende të hipnotizuar kur shohin një njeri me lartësi 210 ose më shumë centimetra.

Dirk Nowitzki nuk dëshiron të pensionohet, kërkon të thyej rekordin e Kobe Bryantit Dirk Nowitzki nuk dëshiron të pensionohet, kërkon të thyej rekordin e Kobe Bryantit

Por, kjo kurrë nuk e ka magjepsur basketbollistin gjerman të Dallas Mavericks, Dirk Nowitzkin, i cili ka ndarë mendimin rreth kësaj teme duke lënë një mesazh në llogarinë personale në Twitter.

“Nuk është se unë jam i shqetësuar sepse e kam dëgjuar shumë herë, por a është mirë që prindërit të tregojnë gishtin drejt meje dhe t’u thonë fëmijëve të ‘shohin se sa është i gjatë?’ A mund të shikoj rreth e përqark e ta drejtoj gishtin tek njerëzit dhe t’u them atyre se sa janë të vegjël?”.

Statusi bëri disa të qeshin gjersa një tifoz e pyeti nëse ishte i pasjellshëm me shokun e tij shtatshkurtër, J. J. Barei, basketbollisti nuk pati përgjigje.

Theksojmë se 40 vjeçari deri më tani njëherë në karrierë është shpallur kampion i NBA-s me Dallasin në vitin 2011.

Ndryshe, basketbollisti ka fituar edhe dy medalje me kombëtaren gjermane të basketbollit, të argjendtën dhe të bronztën. /Telegrafi/