LAJMI I FUNDIT:

Dimitrov: I kemi mbyllur çështjet e hapura me qëllim që Maqedonia të bëhet anëtare e BE-së dhe NATO-s

Dimitrov: I kemi mbyllur çështjet e hapura me qëllim që Maqedonia të bëhet anëtare e BE-së dhe NATO-s

Në kuadër të vizitës së punës në Ankara, ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, sot u takua me ministrin e Jashtëm të Turqisë, Meevlut Çavushoglu, si dhe me kryetarin e Kuvendit Popullor të Turqisë, Binali Yildirim, si dhe me ministrin e Mbrojtjes, Hulsi Akar, njofton Telegrafi Maqedoni.

Në takim me ministrin Çavushoglu u konfirmua angazhimi i të dyja palëve për zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve të afërta, miqësore dhe partneritetit.

“I kemi mbyllur të gjitha çështjet e hapura me qëllim që ta nxjerrim Maqedoninë nga ekuacioni i pasigurt, nëpërmes anëtarësimit në NATO dhe BE. Në të njëjtën kohë nuk mund të harrojmë edhe miqtë tanë të cilët na përkrahin në këtë rrugë që nga fillimi”, deklaroi Dimitrov.

Në fund të takimit të dy ministrat nënshkruan memorandum bashkëpunimi në fushën e informatikës dhe arkivave diplomatik në mes ministrive për Punë të Jashtme./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Konsultimet dypalëshe për mbrojtjen Kosovë-SHBA, Departmenti Amerikan i Mbrojtjes njofton për vizitën në Prishtinë

Konsultimet dypalëshe për mbrojtjen Kosovë-SHBA, Departmenti Amerikan i Mbrojtjes njofton për vizitën në Prishtinë

Siguri
Vetura godet bashkëshortin e Shkurte Fejzës

Vetura godet bashkëshortin e Shkurte Fejzës

Lajme
“Nuk u përmbajta më, qëllova mbi të disa herë”, rasti i vrasjes së Pëllumb Meta - zbardhet dëshmia e djalit

“Nuk u përmbajta më, qëllova mbi të disa herë”, rasti i vrasjes së Pëllumb Meta - zbardhet dëshmia e djalit

Lajme
Çka na tregon një CRP e lartë? Mikrobiologia Hajdari flet për rëndësinë e kësaj analize

Çka na tregon një CRP e lartë? Mikrobiologia Hajdari flet për rëndësinë e kësaj analize

Besnike Salihu
Ngjarja e rëndë në “Don Bosko”, zbardhet rasti që kishte ndodhur dy vite më parë

Ngjarja e rëndë në “Don Bosko”, zbardhet rasti që kishte ndodhur dy vite më parë

Lajme
Plotësoi vendime për kundërvajtje fiktive me të dhëna të pasakta të qytetarëve – arrestohet polici në Gjakovë i dyshuar për ryshfet

Plotësoi vendime për kundërvajtje fiktive me të dhëna të pasakta të qytetarëve – arrestohet polici në Gjakovë i dyshuar për ryshfet

Kronika e Zezë
Kalo në kategori