LAJMI I FUNDIT:

Dimitrov: E rëndësishme është mbështetja e vazhdueshme e SHBA-së

Dimitrov: E rëndësishme është mbështetja e vazhdueshme e SHBA-së

Ministri për Punë të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, në Uashington realizoi takim me sekretarin shtetëror të SHBA-ve, Mike Pompeu dhe ndihmës sekretarin për çështje evropiane Wess Mitchell, njofton Telegrafi Maqedoni.

Reklama

Nga MPJ njoftojnë se ky është takim i parë i ministrit Dimitrov me sekretarin shtetëror Pompeo, ndërsa në të njëjtën u bën shkëmbim i mendimeve për e gjendjen brendshme politike dhe prioritetet e politikës së jashtme të Republikës së Maqedonisë.

Ministri Dimitrov theksoi se politika konstruktive dhe rezultatet e arritura, Republika e Maqedonisë tregon se e meriton të jetë anëtare e plotë e NATO-s.

“Maqedonia është tulla e ardhshme e shtëpisë së përbashkët euroatlantike”, tha ministri Dimitrov dhe shtoi se e rëndësishme është mbështetja e mëtejshme amerikane në këtë rrugë.

Në një rajon në të cilën ende ballafaqohet me çështje të hapura, suksesi i një vendi është në shenjë e mirë dhe shenjë nxitëse për vendet e tjera”, tha Dimitrov.

Pas takimit me sekretarin Pompeo, ministri Dimitrov realizoi takim edhe me ndihmës sekretarin për çështje evropiane, Wess Mitchell, i cili përcolli përgëzime për marrëveshjen e arritur në mes Maqedonisë dhe Greqisë. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
“The Guardian”: Britanikët të shqetësuar për ndëshkimet e SHBA-së dhe BE-së ndaj Kosovës

“The Guardian”: Britanikët të shqetësuar për ndëshkimet e SHBA-së dhe BE-së ndaj Kosovës

Lajme
U bë thirrje për protestë në Mitrovicën jugore, policia apelon: Mos bini pre e profileve të dyshimta

U bë thirrje për protestë në Mitrovicën jugore, policia apelon: Mos bini pre e profileve të dyshimta

Lajme
Komandanti i KFOR-it: Në Zveçan kishte njerëz profesionist të cilët me qëllim e kanë nxitur turmën e banorëve serbë

Komandanti i KFOR-it: Në Zveçan kishte njerëz profesionist të cilët me qëllim e kanë nxitur turmën e banorëve serbë

Lajme
Vazhdojnë protestat në veri - serbët kërkojnë largimin e policisë dhe kryetarëve të rinj

Vazhdojnë protestat në veri - serbët kërkojnë largimin e policisë dhe kryetarëve të rinj

Lajme
Kurti tregon bisedën me Erdoganin: I shpreha shqetësimin për dhunën e milicisë serbe kundër Policisë, KFOR-it dhe mediave

Kurti tregon bisedën me Erdoganin: I shpreha shqetësimin për dhunën e milicisë serbe kundër Policisë, KFOR-it dhe mediave

Lajme
Pamje që tregojnë dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it

Pamje që tregojnë dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it

Lajme
Kalo në kategori