LAJMI I FUNDIT:

Digjet kisha e shekullit të XVII-të në Massachusetts

Digjet kisha e shekullit të XVII-të në Massachusetts

Ekipet e zjarrfikësve nxituan në Kishën e Parë të Kongregacionit në Spencer, Mass, rreth 70 kilometra larg Bostonit, pasi kambana e kishës mori flakë pas një stuhie të madhe.

Reklama

Flakët shpërthyen në anët e kambanës së kishës së lashtë dhe u përhapën shpejt në katin e parë të saj përpara se zjarri i furishëm të kaploi tërë tempullin e adhurimit.

Autoritetet zbuluan se askush nuk u lëndua gjatë zjarrit dhe se kisha ishte bosh kur shpërtheu zjarri, raporton nypost.

Watch the latest video at foxnews.com

Rev. Bruce MacLeod, pastori i përkohshëm i kishës, tha se ndërtesa u ndërtua duke përdorur dru dhe materiale të tjera që nga vitet 1800, gjë që mund të jetë arsyeja pse ajo mori flakë dhe u dogj kaq shpejt.

Hetuesit nuk kanë përcaktuar ende nëse pjesët e mbetura të kishës së djegur duhet të shemben plotësisht.

Kisha e Parë Kongregacionale u ndërtua në vitin 1743 pasi Nathaniel Cunningham, një tregtar i pasur i Kembrixhit, dhuroi tokën për ndërtimin e saj – një dekadë përpara se të krijohej qyteti i Spencer.

Ky nuk ishte rasti i parë i një zjarri që shkakton dëmtime në kishë. Në janar të vitit 1862, një zjarr tjetër shkatërroi plotësisht shtëpinë e adhurimit. Ajo u rindërtua në vitin 1863. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Analisti ushtarak gjerman: Sulmet në Krime janë katastrofike për Rusinë

Analisti ushtarak gjerman: Sulmet në Krime janë katastrofike për Rusinë

Evropa
Vuçiq takon përfaqësuesit e QUINT-it, thotë se është “një nga momentet më të vështira për Serbinë” – tregon se çfarë kërkoi prej tyre

Vuçiq takon përfaqësuesit e QUINT-it, thotë se është “një nga momentet më të vështira për Serbinë” – tregon se çfarë kërkoi prej tyre

Serbia
Ukrainasit publikojnë pamjet: Me HIMARS-in amerikan goditëm komandën ruse në Kherson

Ukrainasit publikojnë pamjet: Me HIMARS-in amerikan goditëm komandën ruse në Kherson

Evropa
“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

Serbia
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Erdogan kushtëzon SHBA-në: Do të miratojmë kandidaturën e Suedisë në NATO nëse na shitni F-16

Erdogan kushtëzon SHBA-në: Do të miratojmë kandidaturën e Suedisë në NATO nëse na shitni F-16

Turqia
Kalo në kategori