LAJMI I FUNDIT:

Dhjetëra qytete në Maqedoni mbeten pa rrymë shkaku i borës (Video)

Dhjetëra qytete në Maqedoni mbeten pa rrymë shkaku i borës (Video)

Dimri dhe masa e borës solli edhe vështirësitë në infrastrukturë. Një pjesë e qytetarëve me vet iniciativë pastronin rrugët, por disa prej tyre duke pastruar trotuaret borën e hidhnin në rrugë dhe shkaktonin probleme për udhëtarët edhe pse të vetëdijshëm që ky akt mund të shkaktojë aksidente.

Reklama

Sipas të dhënave të fundit nga ndërmarrja publike “Rrugët e Maqedonisë, komunikacioni po zhvillohet në kushte dimërore, dhe në vende të caktuara edhe me mbetje të borës.

Përveç rrugëve të papastruara dhe komunikacionit të dendur sot disa pjesë të Maqedonisë janë përballur edhe me mungesën e energjisë elektrike. Nga EVN në linjë telefonike për TV21 thonë se janë disa ndërprerje si shkak i borës së lagësht e cila binte në mënyrë intensive. Ata apelojnë te qytetarët të cilët po përballen me mungesën e energjisë elektrike të mos prekin asgjë dhe të presin deri sa të arrijnë ekipet e EVN Maqedoni për ti sanuar defektet.

“Këso ndërprerjesh kemi në disa vendbanime dhe rrugë me tension të ulët të energjisë elektrike në rajonin e shkupit, pastaj në Gjevgjeli, Kërcovë, Manastir, Prilep, Dibër dhe Strumice. Në kërcovë dhe manastir këso ndërprerjesh kanë vetëm disa vendbanime. Ekipet tona që janë në teren po punojnë për të stabilizuar gjendjen”, thotë Atanas Kovacevski nga EVN.

Sipas entit hidro meteorologjik në 3 ditët e ardhëshme koha do të jetë stabile, me më shumë periudha më diell, por me temperature të ulëta gjatë mëngjesit./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Ambasadori i Kosovës në SHBA i reagon republikanes Tenny: Po justifikoni paturpshëm një sulm terrorist

Ambasadori i Kosovës në SHBA i reagon republikanes Tenny: Po justifikoni paturpshëm një sulm terrorist

Lajme
Kurti dhe Gërvalla iu prezantojnë Korit Diplomatik qëndrimet zyrtare për sulmin terrorist në veri

Kurti dhe Gërvalla iu prezantojnë Korit Diplomatik qëndrimet zyrtare për sulmin terrorist në veri

Lajme
Eurodeputeti holandez i reagon zëdhënësit të BE-së: Ndaloni zbutjen e destabilizuesve [Serbisë

Eurodeputeti holandez i reagon zëdhënësit të BE-së: Ndaloni zbutjen e destabilizuesve [Serbisë

Lajme
Avokati serb: Dyshja Vuçiq-Vulin janë organizatorët e padiskutueshëm të sulmit terrorist në Kosovë

Avokati serb: Dyshja Vuçiq-Vulin janë organizatorët e padiskutueshëm të sulmit terrorist në Kosovë

Lajme
Nga ura ku u vra polici Afrim Bunjaku e deri tek vendi ku qëndroi Radoiçiqi – pamje nga Banjska tri ditë pas sulmit terrorist

Nga ura ku u vra polici Afrim Bunjaku e deri tek vendi ku qëndroi Radoiçiqi – pamje nga Banjska tri ditë pas sulmit terrorist

Lajme
Lajçak dhe komandanti në ardhje i KFOR-it, flasin për situatën aktuale në Kosovë dhe dialogun

Lajçak dhe komandanti në ardhje i KFOR-it, flasin për situatën aktuale në Kosovë dhe dialogun

Lajme
Kalo në kategori