Shumë njerëz besojnë se veturat elektrike nuk shkaktojnë emocione të tilla pas timonit si veturat me djegie të brendshme.

Në këtë listë mund të gjeni dhjetë veturat elektrike më të shpejta, të cilat me siguri do të jenë argëtuese për t’u drejtuar.

1. Rimac Nevera

Rimac Nevera ka vendosur standarde të reja për performancën e veturës.

Katër motorë elektrikë prodhojnë 1914 kuaj/fuqi dhe e shtyjnë hiperveturën nga 0 në 100 km/h në vetëm 1,9 sekonda dhe në 160 km/h në 4,3 sekonda.

2. Aspark OWL

Versioni i prodhimit të Aspark Owl u zbulua në nëntor 2019 në panairin ndërkombëtar të veturave në Dubai.

Reklama

Kjo hiperveturë italiane përdor katër motorë elektrikë (një për secilën rrotë), të cilët së bashku prodhojnë 2012 kuaj/fuqi.

Reklama

Ky konfigurim e lejon atë të përshpejtojë nga 0-100 km/h në 1,9 sekonda dhe të arrijë një shpejtësi maksimale prej 400 km/h.

Versioni i prodhimit të Aspark Owl u zbulua në nëntor 2019 në panairin ndërkombëtar të veturave në Dubai.

Kjo hiperveturë italiane përdor katër motorë elektrikë (një për çdo rrotë), të cilët së bashku prodhojnë 2012 kuaj/fuqi.

Ky konfigurim e lejon atë të përshpejtojë nga 0-100 km/h në 1,9 sekonda dhe të arrijë një shpejtësi maksimale prej 400 km/h.

3. Pininfarina Battista

Reklama

Pininfarina Battista u zbulua zyrtarisht në Motor Show në Gjenevë 2019 dhe bazohet në të njëjtën platformë si Rimac Nevera.

Modeli i përshkruar prodhohet në Itali, dhe prodhimi i tij është reptësisht i kufizuar – do të bëhen vetëm 150 kopje.

Reklama

Katër motorë elektrikë me një fuqi totale prej 1914 HP garantojnë përshpejtimin nga 0-100 km/h në më pak se 2 sekonda dhe një shpejtësi maksimale prej 350 km/h.

4. Lotus Evia

Lotus Evia pa dritën e ditës në 2019 dhe sipas njoftimeve do të prodhohen vetëm 130 kopje.

Secili do të jetë i pajisur me katër motorë elektrikë (një për rrotë), të cilët do të japin deri në 2000 HP.

Reklama

Edhe pse kanë kaluar 3 vjet nga premiera e kësaj veture, performanca e saj e saktë ende nuk dihet – dihet vetëm se Evia do të arrijë “njëqind” në më pak se 3 sekonda nga fillimi, dhe shpejtësia maksimale do të kalojë 320 km/h.

5. Plaid Tesla Model S

Tesla Model S debutoi në tregun vendas në 2012. Ofrohen dy versione motori, më i fuqishmi Plaid me tre motorë dhe me katër rrota.

Reklama

Fuqia prej 1020 kuaj/fuqi mundëson një sprint nga 0 në 100 km/h në 2.1 sekonda dhe një shpejtësi maksimale prej 320 km/h.

6. NIO EP9

Nio EP9 është një hiperveturë kineze, premiera botërore e të cilit u zhvillua në vitin 2016.

Reklama

Në total do të prodhohen vetëm 16 modele të tilla dhe asnjëri prej tyre nuk është i miratuar për trafik publik.

Katër motorë elektrikë me një fuqi maksimale prej 1360 HP janë përdorur për të drejtuar Nia EP9. Kjo ju lejon të arrini një “qind” në më pak se 3 sekonda nga fillimi dhe të përshpejtoni deri në 313 km/h.

7. Lucid Air Dream Edition

Lucid Air në versionin e tij të prodhimit u prezantua në vitin 2020, dhe konkurrentët të drejtpërdrejtë janë Tesla Model S, Mercedes EKS dhe BMW i7.

Reklama

Ky sedan amerikan është i disponueshëm në disa versione të motorëve, dhe varianti më i lartë ka një fuqi prej 1111 kuaj/fuqi, e cila i lejon të përshpejtojë nga 0 në 100 km/h për 2.7 sekonda dhe të arrijë një maksimum prej 270 km/h.

Reklama

8. Porsche Taycan Turbo S

Porsche Taycan debutoi në vitin 2019 dhe është i disponueshëm në tre modele të trupit – sedan, kamionçinë Sport Turismo dhe kamionçinë Cross Turismo.

Kurora e gamës së gjerë të motorëve është varianti Turbo S, i cili ofron një fuqi të pabesueshme 761 kuaj/fuqi në modalitetin Launch Control dhe i nevojiten vetëm 2.8 sekonda për të përshpejtuar nga 0 në 100 km/h.

Shpejtësia maksimale e saj është 260

9. Performanca Tesla Model 3

Reklama

Tesla Model 3 doli në shitje në tregun amerikan në vitin 2017.

Ofrohen tre versione të motorëve, më i forti prej të cilëve është Performance me dy motorë me fuqi totale 566 kf dhe me të gjitha rrotat.

Reklama

Ky konfigurim ju lejon të përshpejtoni në “qind” në 3.3 sekonda nga fillimi dhe të arrini një maksimum prej 260 km/h.

10. EV6 GT

Kia EV6 u promovua zyrtarisht vitin e kaluar. Blerësit mund të zgjedhin nga disa variante motorësh, me variantin GT që kryeson gamën.

Varianti i lartë është i pajisur me dy njësi elektrike (një për çdo bosht) dhe ka një fuqi totale prej 585 kuaj fuqi.

Kjo do të thotë përshpejtim nga 0 në 100 km/h për 3.5 sekonda dhe një shpejtësi maksimale prej 260 km/h. /Telegrafi/

Reklama