LAJMI I FUNDIT:

Deskoska: Nuk do të ketë keqpërdorim të sistemit AKMIS në gjykata

Deskoska: Nuk do të ketë keqpërdorim të sistemit AKMIS në gjykata
Reklama

Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska deklaroi se kontrollet që janë bërë në gjashtë gjykatat e vendit, kanë treguar se nuk ka keqpërdorime të sistemit elektronik për shpërndarjen e lëndëve, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Vitin e kaluar raporti tregoi se gjatë periudhës së kaluar ka pasur një numër të parregullsive dhe keqpërdorime të sistemit. Këtë vit komisionet kanë bërë kontroll në gjashtë gjykatat, ndërsa rezultatet ishin të kundërta nga ato të mëhershmit, kjo do të thotë se respektohen rregullat e AKMIS për shpërndarjen e lëndëve, që do të thotë se atë që kemi vendosur në korniza ligjore si bazë për shkarkimin e gjykatësve dhe kryetarët e gjykatave nëse diçka ndodh jashtë AKMIS-it ka dhënë efikasitetin e tij”, tha Deskoska.


Ajo tha se më herët ka pasur raste kur kryetari i gjykatës në vend të që nëpërmes AKMIS, vetë u ka shpërndarë dorë lëndët gjykatësve të caktuar, ndërsa ato i kanë pranuar.

Në lidhje me raportin negativ të vitit të kaluar për AKMIS, Deskoska tha se janë marrë aktivitete, janë dëgjuar dëshmitarë, si dhe është bërë hetim nga ana e Prokurorisë Publike.

Në lidhje me miratimin e ligjit për prokurorinë publike, Deskoska tha se pret që kjo të mbyllet, dhe se nuk ka shtyrje të kohës. Megjithatë, shtoi ajo, ka kontakte të përditshme dhe janë bërë përpjekje për të siguruar shumicën e dy të tretave./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Vrasja e të dyshuarit për grabitjen në Suharekë, a reagoi sipas protokollit Policia e Kosovës?

Vrasja e të dyshuarit për grabitjen në Suharekë, a reagoi sipas protokollit Policia e Kosovës?

Siguri
Shtetasit suedezë i morën me qera veturat Porsche dhe BMW në Aeroportin

Shtetasit suedezë i morën me qera veturat Porsche dhe BMW në Aeroportin "Adem Jashari", dhe nuk i kthyen më

Kronika e Zezë
Hovenier: Unë fle rehat duke e ditur që NATO dhe ushtarët amerikanë janë në veri të Kosovës

Hovenier: Unë fle rehat duke e ditur që NATO dhe ushtarët amerikanë janë në veri të Kosovës

Siguri
Gruaja që u vra nga grabitësit në Prishtinë ishte shtetase e Suedisë, lajmi bën jehonë edhe në mediat atje

Gruaja që u vra nga grabitësit në Prishtinë ishte shtetase e Suedisë, lajmi bën jehonë edhe në mediat atje

Lajme
Fluturimet, Kosova e katërta në Evropë për rritjen e numrit e udhëtarëve

Fluturimet, Kosova e katërta në Evropë për rritjen e numrit e udhëtarëve

Lajme
Një 63-vjeçar dyshohet se ka dhunuar një të mitur në Pejë - ndalohet për 48 orë

Një 63-vjeçar dyshohet se ka dhunuar një të mitur në Pejë - ndalohet për 48 orë

Lajme
Kalo në kategori