LAJMI I FUNDIT:

Desert i gatshëm për 10 minuta: Molla të lëngshme të pjekura! (Video)

Desert i gatshëm për 10 minuta: Molla të lëngshme të pjekura! (Video)

Për këtë ëmbëlsirë të shëndetshme nuk ju duhet kurrfarë shkathtësie prej kuzhinieri dhe me shijen e saj do t’i kënaqni të gjithë me vetëm 4 deri 7 molla (varësisht nga madhësia). 

Reklama

Përbërësit:

– gjysmë filxhani kokrra të bluara tërshëre,
– gjysmë filxhani sheqer ngjyrë kafeje,
– 3 lugë të vogla kanellë,
– 1 lugë xhenxhefil,
– gjysmë gjalpi

Përgatitja:

Në një enë përzieni kokrrat e bluara të tërshërës, sheqerin dhe erëzat.

Mollëve të pastruara më parë hiqjani pjesën e mesme dhe mbushni me përzierjen nga ena.

Në majë të secilës mollë vendosni një copë gjalpë dhe qitni ujë ¼ e filxhanit.

Piqni në furrë 3 – 4 orë.

Për udhëzime të hollësishme shikojeni videon, – transmeton Telegrafi.