LAJMI I FUNDIT:

Derisa ukrainasit po furnizohen me Leopard 2 dhe Abrams, Rusia dërgon në fushëbetejë tanket e vjetra T-55

Derisa ukrainasit po furnizohen me Leopard 2 dhe Abrams, Rusia dërgon në fushëbetejë tanket e vjetra T-55

Në rrjetet sociale janë publikuar pamje të tankeve të vjetra ruse që po transportohen me tanke nga pjesa e largët lindore e Rusisë, duke lëvizur në drejtim të kufirit me Ukrainën.

Reklama

Pamjet shfaqin tanket e tipit T-55, që Bashkimi Sovjetik kishte filluar t’i prodhojë në vitin 1947, transmeton Telegrafi.

Kjo është edhe një dëshmi tjetër që Rusia ka pësuar humbje të mëdha në luftë, dhe se nuk i ka dalë plani ashtu si kishte menduar – pra se do të arrijë ta marrë Kievin për tri apo katër ditë.

Përdorimi i tankeve sovjetike të vjetra mbi 80 vite po tregon qartë se Vladimir Putini kishte bërë keq llogaritë, dhe se për dallim prej tyre, Kievi është duke u furnizuar nga aleatët perëndimorë me tanke moderne siç janë ato amerikane Abrams dhe ato gjermane Leopard 2.

E janë pikërisht këto tanke perëndimore që Volodymyr Zelensky i ka kërkuar nga fillimi i luftës, që sipas tij do ta ndryshojnë rrjedhën e  luftës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Evropa
Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Evropa
Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Serbia
A do të furnizohet Ukraina me raketat gjermane Taurus, që kanë një rreze veprimi prej 500 kilometra dhe mund të shkatërrojnë bunkerë nëntokësorë?

A do të furnizohet Ukraina me raketat gjermane Taurus, që kanë një rreze veprimi prej 500 kilometra dhe mund të shkatërrojnë bunkerë nëntokësorë?

Evropa
Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Turqia
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Kalo në kategori