LAJMI I FUNDIT:

Derisa ukrainasit po furnizohen me Leopard 2 dhe Abrams, Rusia dërgon në fushëbetejë tanket e vjetra T-55

Derisa ukrainasit po furnizohen me Leopard 2 dhe Abrams, Rusia dërgon në fushëbetejë tanket e vjetra T-55

Në rrjetet sociale janë publikuar pamje të tankeve të vjetra ruse që po transportohen me tanke nga pjesa e largët lindore e Rusisë, duke lëvizur në drejtim të kufirit me Ukrainën.

Pamjet shfaqin tanket e tipit T-55, që Bashkimi Sovjetik kishte filluar t’i prodhojë në vitin 1947, transmeton Telegrafi.


Kjo është edhe një dëshmi tjetër që Rusia ka pësuar humbje të mëdha në luftë, dhe se nuk i ka dalë plani ashtu si kishte menduar – pra se do të arrijë ta marrë Kievin për tri apo katër ditë.

Përdorimi i tankeve sovjetike të vjetra mbi 80 vite po tregon qartë se Vladimir Putini kishte bërë keq llogaritë, dhe se për dallim prej tyre, Kievi është duke u furnizuar nga aleatët perëndimorë me tanke moderne siç janë ato amerikane Abrams dhe ato gjermane Leopard 2.

E janë pikërisht këto tanke perëndimore që Volodymyr Zelensky i ka kërkuar nga fillimi i luftës, që sipas tij do ta ndryshojnë rrjedhën e  luftës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Historia e

Historia e "semaforit me tri ngjyra" dhe a do të na duhet një ngjyrë e katërt, e re?

Botë
Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Botë
Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Botë
SHBA do të heqë

SHBA do të heqë "ngrirjen e shitjeve të armëve sulmuese" në Arabinë Saudite?

Botë
Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Botë
Kalo në kategori