RB Leipzig dhe Bayern Munich kanë luajtur baras 1-1 në ndeshjen e vlefshme për javën e katërt në Bundesliga.

Derbi i javës në Bundesliga ka sjell, aksion dhe gola, por jo edhe fitues, pasi të dy skuadrat kanë luajtur baras duke mbetur të pamposhtur në këtë sezon.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë më të mirë të Bayernit, por të dy skuadrat arritën të shënojnë nga një gol.

Goli i parë i ndeshjes erdhi pas vetëm tre minutave dhe ishte Robert Lewandowski, i cili shënoi për 0-1 pas asistimit të Thomas Muller.

Vendasit arritën të kthehet në lojë në fund të pjesës së parë duke shënuar me anë të Emil Forsberg nga penalltia për 1-1.

Në pjesën e dytë, përsëri Bavarezët krijuan diçka më shumë në tenim për të gjetur golin e fitore, por pa pasur sukses dhe ndeshja përfundoi me rezultatin e pjesës së parë.

Pas këtij barazimi, Bayerni renditet në vendin e tretë me tetë pikë, ndërsa Leipzig i pari me dhjetë pikë.

Në ndeshjen e radhës, Bavarezët e presin Kolnin, ndërsa Leipzigu udhëton te Werder Bremeni. /Telegrafi/