LAJMI I FUNDIT:

Deputetja britanike e quan skandaloze deklaratën e kongresistes amerikane për vrasjen e policit në veri

Deputetja britanike e quan skandaloze deklaratën e kongresistes amerikane për vrasjen e policit në veri
Reklama

Deputetja britanike, Alicia Kearns i ka reaguar kongresistes republikane, Claudia Tenney, e cila ka vlerësuar presidentin Aleksandar Vuçiq për dënimin e sulmit terrorist në veri, më 24 shtator.

Kearns duke i komentuar Tenney në rrjetin social X, tha se kjo deklaratë e tmerrshme ndaj vrasjes së një oficeri të policisë kosovare nga forca të afërta, të frymëzuara ose të ngarkuara drejtpërdrejt nga Beogradi.


Por, Tenny i ka bërë thirrje kryeministrit Albin Kurti që t’i përmbahet marrëveshjes së Brukselit të viti 2013-të dhe të krijojë Asociacionin e Komunave me shumicë serbe.

Tutje në deklaratën e saj, ka thënë se të dyja palët duhet të vazhdojnë të punojnë së bashku për të zgjidhur këtë mosmarrëveshje të gjatë në mënyrë paqësore.

Sipas Tenney, Administrata e Biden duhet gjithashtu të sigurojë që Amerika të vazhdojë të angazhohet në mënyrë konstruktive dhe proaktive në rajon për të avancuar paqen midis të gjitha palëve, duke u mbështetur në sukseset të administratës së mëparshme.

“Ka kaluar shumë kohë që të dyja palët të kthehen në tryezën e bisedimeve dhe të arrijnë përparim përmes diplomacisë në një mënyrë  që përqafon vizionin tonë të përbashkët për një rajon të qëndrueshëm, të sigurt dhe të begatë të Ballkanit Perëndimor”, tha Tenney./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Visar Ymeri i kërkon falje publike policit Amir Gërguri: Këtë duhet ta bëjë edhe ministrja Haxhiu

Visar Ymeri i kërkon falje publike policit Amir Gërguri: Këtë duhet ta bëjë edhe ministrja Haxhiu

Lajme
Udhëtimi pa viza nga 1 janari – ja sa para duhet të keni me vete kur udhëtoni në zonën Shengen

Udhëtimi pa viza nga 1 janari – ja sa para duhet të keni me vete kur udhëtoni në zonën Shengen

Lajme
Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Lajme
​Vrapoi 260 kilometra nga Prishtina në Tiranë, Zyberaj merr medalje nga Bashkia e Tiranës

​Vrapoi 260 kilometra nga Prishtina në Tiranë, Zyberaj merr medalje nga Bashkia e Tiranës

Lajme
Çfarë thonë historianët, a e qëndisi Marigoja flamurin e Pavarësisë së Shqipërisë

Çfarë thonë historianët, a e qëndisi Marigoja flamurin e Pavarësisë së Shqipërisë

Lajme
Analistët thonë se Kurti u largua nga ideja e bashkimit kombëtar pasi erdhi në pushtet

Analistët thonë se Kurti u largua nga ideja e bashkimit kombëtar pasi erdhi në pushtet

Lajme
Kalo në kategori